Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Bizimkiler keyif değil, dert balkonu!
Bizimkiler keyif değil, dert balkonu!
02 Kasım 2015 Pazartesi, 13:24

 

Balkonlar çok kıymetli ama bizimkiler keyif değil, dert balkonu maalesef. Çünkü evlerimizde depomuz yok. Çünkü çamaşırları asacak yerimiz yok. Çünkü en akıllı biziz diye satılan evlere bile sığamıyoruz. Nefes alacak tek alanı da ya depo yapıyoruz ya da çamaşırlık!

Konut sektöründe firmaların farklı olmak için birbiri ile yarıştığını biliyoruz.

 

ANKARA FARKI!

 

Farklılaşma yarışı içinde öne çıkan mimari ve aynı zamanda pazarlama öğelerinden biri de balkonlar. Başkentte yapılan konutlar için balkon metrekare olarak neredeyse mutfak ölçeğinde. Yerden ısıtma yapılan yaz kış kullanılan, dört kişilik yemek masalarının rahat rahat sığdığı, salondan ve mutfaktan geçişli mekânlar, balkondan ziyade yedek oda niteliğinde. Kısaca Ankaralı balkonu seviyor. Bu nedenle de inşaat firmaları kapanma açılma ısıtma detaylarını tek tip çözerek satışa sunuyor. Başkentte en sade konutun metrekaresi İstanbul’un en geniş dairesi kadar olduğundan balkonlar genelde amacına uygun kullanılabiliyor. Lakin İstanbul’a gelince durum birden değişiyor.

 

İstanbul’da özellikle belli semtlerde teras ve balkon üzerine kurulu projeler var. Bu projelerde hayal ile yaşam başladığında karşılaşılan manzara arasında ciddi fark var. Geniş teraslar, kat bahçeleri, balkonlar proje görsellerinde yeşil bahçe şeklinde sunulurken yaşam başladığında aynı alanlar bambaşka kullanılıyor. Peki neden? Ana problem evlerimizde depo alanlarının olmayışı. Özellikle açık alanların cazibesi ile satılan yeni sitelerde, çocukların bisiklet, kay kay, kum kovası, oyuncaklar vs için daha fazla eşyaya sahip olacağı net. Bir yandan dışa dönmeye çalışırken bir yandan mevcut eşyalarımıza dahi yer bulamadığımız konutlarda ek malzemeler için yer zaten yok. Çamaşır kurutmayı da maalesef hane içinde halletmek imkânsıza yakın. Bu koşulda balkonlar sefa değil dertleri dertop eden yedek alanlar olarak işlev görüyor.

 

FONKSİYONEL KULLANIM


Metrekare zengini olmayan balkonlar bile fonksiyonel ürünler ile çok efektif kullanılabilir. Bunlar iki boyutlu ürünler olarak istenildiğinde açılıp kullanıma sunulan paneller olabilir. İhtiyaca göre tasarlanıp makul fiyatlara üretilebilir.

 

FRANSIZ OLSA BİLE MÜMKÜN

 

Balkonları atıl bırakmak için pek çok neden var. Bunlardan biri de Fransız balkonu mantığında sadece dış temizlik için bırakılan bantlar. Ama unutmayın Fransızlar o balkonlarda bile şahane renkler sunabiliyor! İsteyin ve bakım yapın yeter.

YAZARIN DİĞER YAZILARI