Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Günlük 50 bin ton su tasarrufu sağlanacak
Günlük 50 bin ton su tasarrufu sağlanacak
19 Ekim 2015 Pazartesi, 14:19

 

Royal Group, Kartal’da yeni yıl ile teslime gideceği, 28 katlı tek blokta 87 konuttan oluşan Sky Blue projesinden sonra Royal Garden Kartal Residence ile 374 bağımsız birime imza atmaya hazırlanıyor. Kartal Bölgesi İstanbul’un gayrimenkul yatırımları içinde en hareketli ilçelerinden biri. Metro’nun sağladığı avantajlar, kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilenen parseller, orta ölçekli fabrikaların arazilerini yatırımcılar ile geliştirmesi gibi farklı dinamikler bölgeyi hareketli kılmaya devam ediyor. Ancak şöyle bir ayrım daha var. Kartal’da geliştirilen projelerde konutların “lüks çıtası” diğer ilçeler ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Aynı bütçe ile başka semtlerde çok daha alt segmentten bir konut alabiliyorsunuz. Royal Garden’ın inşaat kalitesi, iç mekan bitirmeleri, satışa dahil unsurları ve metrekare aralıkları da aynı farklılığı sunuyor. Projenin özellikle kat planlarındaki çözümler yani odaların birbiri ile ilişkisi, giriş holü koridor ilişkisi, genel-özel mekan ilişkisi tüm daire tiplerinde mimari dille ifade edecek olursak çalışıyor. Projede gri suların (mutfak evye, banyo lavabo ve duş gibi) toplanıp arıtılması ardından peyzaj için kullanılması sayesinde de günlük 50 bin ton su tasarrufu sağlanıyor. Her türlü geri dönüşüme çok ihtiyacımız olduğu açık.

 

ALTERNATİFİN ÇOK OLDUĞU DURUMLAR


Aboutblank Architects & Urban Design tarafından tasarlanan Royal Garden Kartal Residence, 30 ve 22 katlı 2 bloktan oluşuyor. Dairelerin metrekare değişkenliklerine ve tüm daire çeşitlerinde toplam 20 farklı tipte alternatif sunulmasına bakıldığında, özellikle küçük daireler için seçeneklerin çok olduğu ve alım gücüne paralel geliştirildiği yorumlanabileceği gibi farklı yaşam alışkanlıklarına ve genişliğe sahip aileler için de seçenekleri artırmak hedeflenmiş diyebiliriz.

 

ACİL DURUM YOLLARI VAR


İDO Kartal’a 3, metroya ve TEM bağlantı yoluna 3.5 kilometre uzaklıkta bulunan projeye tek noktadan yaya ve araç girişi yapılıyor. Her iki blokun yanında uzanan yaya yolları üzerinde itfaiye ve ambulans gibi acil durumlara yönelik ulaşım araçları ve taşınmalar için kolaylık sağlamak üzere sert zemin kurgulanmış.

 

 

DECO YORUM


LED AYDINLATMALAR


Bloklarda parçalanma ile kütlesel algı yıkılmaya çalışılmış. Kütleyi yaran yırtıklarda led aydınlatmalar tasarlanmış. Blokların ilk 4 katında 1+1 daireler ve diğer tiplerin bahçe katı seçenekleri yerleştirilmiş. Mutfak, salon gibi balkon ve teras ile ilişkide olan alanlarda zemine inen camlar kullanılmış. Salon ve oda zeminlerinde ahşap parke, salonlarda TV duvarında kâğıt kaplama ve split klima, ıslak iç zeminlerde seramik satışa dahil özelliklerden bazıları.

 

LOCALARDA BARBEKÜ KEYFİ


Her iki bloka da 6 metre tavan yüksekliğinde geniş holler ile giriliyor. Birinci bodrum katta bloklardan asansör ile ulaşılabilen ısıtmalı, açılır kapanır sistem ile yaz kış kullanılabilecek iç bahçe ile irtibatlı havuz, bay ve bayanlar için ayrı jakuzi, sauna, Türk hamamı, soyunma odaları ve duş konumlanmış. İki blok arasında 290 metrekare üzerine kurulu zemin katında kafe, üst katında kreş, müzik odası, oyun alanları planlanmış. Blok önlerinde yansıtma havuzları ve localarda barbekü alanları diğer özellikler arasında.

YAZARIN DİĞER YAZILARI