Anasayfa > Yazarlar > Esin Tümer > Kurtköy, düşük emsal ve planlı yerleşimle cazip
Kurtköy, düşük emsal ve planlı yerleşimle cazip
12 Ekim 2015 Pazartesi, 10:54

 

KURTKÖY, planlı gelişimi ve düşük emsal yapılaşması ile İstanbul’un diğer ilçelerinden ayrışıyor. Hemen tüm projelerde yatay yönde gelişim biraz da imar kurallarının gerektirdiği bir yaklaşım olmakla birlikte, firmanın da daha çok teraslı, bahçeli evlere yöneldiği açık. Bölgede projeleri olan Erguvan İnşaat’ın yönetici ortağı Emre Maraşlı’nın cümleleri ile yatırımcı odaklı tasarlanan projelerde bile yüzde 70 oturum tercihi yapılıyor.

KENT MERKEZİNDE TEK KAT
Özellikle Teknokent ve havaalanı potansiyeli, bölgedeki ivmeyi tetikliyor. Öte yandan arsalar tükenmek üzere. Firmanın aynı bölgede Ankara Caddesi üzerinde geliştirmeyi planladığı yeni projesinde ise konsept, mimari projenin dokusu, proje adı, sosyal alan talepleri kullanıcılara soruluyor.

Yatırım değeri 45 milyon TL olan ve 2016’da teslim edilecek Avlu Kurtköy, 7 bin 200 metrekare arsa alanı üzerinde 64 ile 68 metrekare arasında 1+1, 90 ile 130 metrekare arasında 2+1, 133 ile 163 metrekare arasında 3+1 dairelerden oluşan 132 konut ve bin 300 metrekarelik bir ticari alan olarak tasarlanmış. Hayatın başladığı QBahçe’de ise kent içinde müstakil evde oturmak isteyenler için fırsat sunuluyor. Satışa çıktığı dönemde 405 ile 500 arasında değişen müstakil konutların bugünkü satış değeri 810 ila 860 arasında. Arazi eğimini kullanarak yerleştirilen 2 katlı bloklarda üst kat 1, alt kat 1 daire olmak üzere 24 bağımsız ev bahçe ile düzayak ilişki kuruluyor. Mimar Aykut Akın imzasını taşıyan projede net 3 metre yükseklik veren müstakil evler 170 metrekare 3+1, 180 metrekare 4+1 dairelerden oluşuyor. Arazinin en üst kotunda yer alan yatay blokta ise 65 ile 75 metrekare arsında 1+1, 94 ile 114 metrekare arasında 2+1, 146 ile 172 metrekare arasında değişen 3+1 toplam 74 daire bulunuyor. Cepheyi takip eden bant balkonların yanı sıra yatay blokun kenarlarında geriye çekilerek yapılan kademelerde 3+1 ve 2+1 dairelere 60 metrekare teras verilmiş.

AİDAT SORUN OLMASIN

Daha geniş, daha büyük, daha lüks değil ihtiyaca cevap veren projeler istiyoruz. QBahçe’nin sunduğu sakin atmosferi ve optimum çözümlerle aidat anlamında benzeri projeler ile karşılaştırıldığında makul sınırlarda aldığı söylenebilir. Aidatlar şu anda 250 ile 350 TL arasında değişiyor.

 

DECO YORUM

ÖZEL ALAN İHTİYACI

Bahçeye açılan tek katlı evlerde yaşayanların en büyük hayali ayağını çime basmak, az da olsa toprakla temas etmek. En çok kendine ait bir dış mekân isteği var. Açık sosyal alanlar evet isteniyor ama duvarına bir obje asmak, bahçesini keyfine göre çiçeklendirmek ve büyümesini seyretmek asıl zevk. Yaşamın başladığı QBahçe’de müstakil evlerin hemen hepsi giriş kapılarının önündeki nişleri özel kılmaya, bahçelerde ufak keyif alanları oluşturmaya başlamış.

NEDEN GÜNEŞ KIRICISI VAR?

Güneş kırıcılar güneşten daha doğru yararlanmak anlamında oldukça önemli. Kışın eğik gelen güneş ışınlarının ısısından faydalanmak için aralamak veya açmak, yazın dik gelen ışınların ısıl yoğunluğundan korunmak adına şeffaf yüzeyleri kontrol altına almak olanaklı. Tam boy camlar gün ışığından yararlanmak için çok tercih ediliyor. Ancak yazkış koşullarında geniş şeffaf yüzeyleri daha fonksiyonel kılan güneş kırıcılar için malzeme seçimi önemli. Dış cephede dayanıklılık adına alüminyum daha fazla tercih ediliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI