Anasayfa > Yazarlar > Ali Dumankaya > Gayrimenkulun Saç Ayakları Tüketicinin Yanında
Gayrimenkulun Saç Ayakları Tüketicinin Yanında

Sektör olarak büyüme ve gelişme odaklı bir yıl olacağını tahmin ettiğimiz 2018 yılına hızlı bir giriş yaptık.  İlk çeyrek verilene baktığımızda sektörümüz, ülkemizin içerisinde bulunduğu siyasi konjonktüre rağmen yine yabancıya konut satış oranında artan bir ivme gösterdi. Bu da ülkemize duyulan güvenin en büyük ifadesi.

Yerli yatırımcılar için 31 Ekim’e kadar konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranın yüzde 8’e, tapu harcı oranın da yüzde 4’ten 3’e inmesinin ardından konut kredisi faizlerinin 0.98 seviyesine çekilmesi adımları atıldı. Taşın altına elini koyma sırası sektör temsilcileri olarak bizdeydi. DKY olarak, KONUTDER, GYODER ve INDER’in öncülüğünde bugünden başlayarak önümüzdeki bir ay boyunca devam edecek kampanyaya Lokum Manzara projemiz ile destek veriyoruz. Sektörün dinamizmini koruması ve yeni bir heyecan dalgası yaratması bakımından önemli bir adım olarak görüyoruz. Özellikle orta gelir grubunun ev sahibi olmasının önünü açılacaktır. Gayrimenkulün saç ayaklarını oluşturan devlet desteği, banka ve sektör teşvikleri tüketicinin yanında. Konut almanın tam zamanı.

Bununla birlikte sektör olarak kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak 15 maddelik KHK’nın de çıkmasını bekliyoruz. Bu sayede 2018 yılında da inşaat sektörünü ülkemiz ekonomisinin kalkınması ve büyümesinde lokomotif olma özelliğini koruyarak, en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam edecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI