Anasayfa > Yazarlar > Ali Dumankaya > Mahalle konseptli projelere ilgi katlanarak artacak!
Mahalle konseptli projelere ilgi katlanarak artacak!
18 Mart 2015 Çarşamba, 14:16


Konut sektörü her zaman lokomotif sektör olmuştur. Yavaşlaması ve durması halinde yeniden ivme kazanması süreci çok uzun sürmektedir.


Türkiye’de nüfus artışının yanında, evlenme boşanma oranları, taşınma ve kentsel dönüşümde en önemli etkenlerden biridir. Kentsel dönüşüm sürecinde 20 milyon konut stoğunun asgari 7 milyonu yıkılıp yenilenecektir. Bu da ciddi bir akım başlatıyor ve kiracı talebi doğuyor.  Konutun alıcısı her dönemde var, konut için her zaman iş var, gelecek yıl ve yıllarda da böyle olacağına inanıyorum.
Mahalle konsepti ile gerçekleştirilen projelerin katlanarak devam edeceğini ve kişilerin ihtiyaçlarını yakın çevresinde karşılayacağı plan çözümlerinin öneminin artacağını öngörebiliyoruz.


Türkiye açısından baktığımız zaman geçtiğimiz yıl seçimlerin yoğun olduğu bir yıl oldu. 2015 yılında ortasında da bir seçim dönemi yaşayacağız. Seçim öncesi insanların kısa sürede olsa yatırımlarını durdurduğu düşünülse de konut yatırımında bu etkinin çok hissedilmediğini düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl iki seçim yaşamamıza rağmen TÜİK verilerine göre 1 milyon 150 bin rakamının üzerinde konut satıldı. Buda konuta olan talebin Türkiye’de her dönemde canlı olduğunu bize gösteriyor.


Sektörün 2015 yılına da çok güzel bir gelişmeyle başladığını söyleyebiliriz. Hükümetin attığı adımla konut almak isteyenlere peşinatının yüzde 15’lik kısmının devlet katkısı olarak verileceği haberi, şimdiden sektörde olumlu bir hava estirdi. Konut hesabı açarak yüzde 25 peşinat biriktirenler devletten yüzde 15 katkı payı alacak. Katkı payının bugüne kadar konut alımını düşünmeyen bir kitleyi harekete geçireceğini düşünüyorum. Bu karar aynı zamanda kentsel dönüşümü de hızlandıracak, dar ve orta gelirli kesim için konut alma fırsatı yaratmanın yanında ülkemizde düşük seviyede kalan tasarruflarında artmasına yol açacak orta ve uzun vadede pozitif etki yapacaktır.
Faiz oranlarında getirilecek bir indirim ve çevre ülkelerimizdeki olumsuz havanın dağılması halinde sektörün bu yıl 1 milyon 150 binin de çok üzerinde bir satış rakamına ulaşacağını düşünüyorum. Önümüzdeki 3 yılda yabancıya satış ivmesinin de bugünkü 3 milyar usd seviyesinden rahatlıkla 10 milyar usd seviyesine ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI