Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Havalimanı Belgesellere Konu Olacak Taşınmaya Hazırlanıyor!

3.Havalimanı Belgesellere Konu Olacak Taşınmaya Hazırlanıyor!

10 Ağustos 2018 Cuma, 10:16:16
3.Havalimanı Belgesellere Konu Olacak Taşınmaya Hazırlanıyor!
THY Yönetim Kurulu İlker Aycı, 3.Havalimanı belgesellere konu olan bir taşınma operasyonuna konu olacak dedi. Taşınmanın havadan ve karadan olacağına dikkat çeken Aycı, “ 5 bin TIR’lık malzeme Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına taşınacak. 5 bin TIR uç uca eklendiğinde uzunluğu 300 km’yi buluyor” dedi…

29 Ekim’de açılışa hazırlanan 3.Havalimanı, belgesellere konu olacak bir taşınma operasyonuna sahne olacak.

Taşınmanın havadan ve karadan gerçekleşeceğini belirten THY Yönetim Kurulu İlker Aycı, “5 bin TIR’lık malzeme Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına taşınacak. 5 bin TIR uç uca eklendiğinde uzunluğu 300 kilometreyi buluyor” dedi.


Dün bir basın toplantısı düzenleyerek şirketin 2018 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ayrıca taşınma operasonuyla ilgili bilgi de verdi.

DÜNYADA İLK KEZ 90 MİLYONLUK HAVALİMANINA TAŞINMA GERÇEKLEŞECEK
Aycı, “Dünyada ilk kez 90 milyonluk bir havalimanına taşınma gerçekleşecek. 15 bin yer hizmetlerinde kullanılacak ve taşınacak teçhizatın 10 bini bizzat bizim. Öyle teçhizatlar var ki uçakları çektiğimiz, onlardan biri 44 ton, yani 7 fil ağırlığında. 50-60 yıllık evimizi inşa ediyoruz. Havacılık sektörü hataların ağır bedellerle ödendiği bir sektör. Atatürk havalimanı gibi yeni havalimanının da her detayına hakim olacağız” dedi. THY, yeni havalimanında deneme operasyonlarına dün başladı. Saha çalışanları sanki tüm operasyon başlamış gibi gerçek uçaklarla denemeye geçti.” diye konuştu.

5 BİN TIRLA 45 SAATTE TAŞINACAK

THY’nin taşınmasının 5 bin TIR’la 45 saatte biteceğini belirten Aycı, THY’nin 33 bin personelinin de yeni havalimanına geçeceğini söyledi.

EN BÜYÜK LOUNGE BİZDE OLACAK
Yeni havalimanının 35 bin metrekare ile dünyanın en büyük duty freelerine sahip olduğuna dikkat çeken Aycı, “Gidişte yer alan lounge alanının büyüklüğü 10 bin metrekare. Buna iç hatlar ve gelişi eklediğimiz de büyüklük 16 bin metrekareye çıkıyor” dedi. Aycı, yeni loungelar’da çocuklar için de oyun alanlarının yer alacağı bilgisini paylaştı. Aycı, “Doğal olarak dünyanın en büyük lounge’u da bizde olacak. Lego ile çalışmaya devam edeceğiz. Sanatı da lounge’a taşıyacağız. İstanbul Modern ile anlaştık” dedi.

500 MİLYON DOLARLIK İYİLEŞME
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın verdiği bilgiye göre THY’nin toplam gelirleri, 2018 yılının ilk yarı yılında önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 artarak 6 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde 434 milyon dolar net dönem zarar eden THY’nin bu yılın aynı döneminde bu defa net karı 41 milyon dolar oldu. Aycı, “Geçen yıldan bu yana iyileşme 500 milyon dolar oldu. Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (faiz, amortisman, vergi ve kira gideri öncesi kâr) yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarak 1.28 milyar dolar seviyesine ulaştı. FAVKÖK marjı ise bir önceki yıla göre yaklaşık 1.5 puan artarak yüzde 21.5 olarak gerçekleşti. Söz konusu değer, sektördeki kârlı havayollarından biri olmaya devam eden THY’nin bugüne kadar elde ettiği en yüksek ilk yarı FAVKÖK değeri oldu” diye konuştu. THY, bu yıl yaklaşık 12.5 milyar dolar satış geliri elde etmeyi hedefliyor. İlker Aycı, “THY yurtdışı satışları döviz bazında yapıyor. Döviz cinsi borçlarımız için de riski dağıtıyoruz ve bunu iyi yönetiyoruz. Kurlardaki artış bilançoya olumlu yansıyor”dedi.

BOZCAADA’NIN İKİ KATI
İstanbul Yeni Havalimanı’nın Bozcaada’nın 2 katı büyüklüğünde olacağına dikkat çeken İlker Aycı, “Dünyanın en büyük kapasiteli havalimanı olan Atlanta, 1.902 hektar alan üzerine kurulu. Yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli İstanbul’un yeni havalimanı ise 7.594 hektar alana sahip. Londra’daki Heatrow havalimanının kapasitesi 73.4 milyon yolcu ve yer kapladığı alan 1.227 hektar. Atatürk Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesi 61.3 milyon ve 1.165 hektar alana kurulu” diye konuştu.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER