Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Halkalı Kapıkule Arası Yeni Tren Hattı Geliyor!

Halkalı Kapıkule Arası Yeni Tren Hattı Geliyor!

17 Temmuz 2018 Salı, 10:25:25
Halkalı Kapıkule Arası Yeni Tren Hattı Geliyor!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Halkalı-Kapıkule arasında yeni bir demiryolu inşa edeceklerini söyledi. Eski hattın yük taşımacılığında kullanılacağını belirten Turhan, yeni Halkalı Kapıkule tren hattında trenlerin 200 kilometre hıza ulaşabileceğini söyledi….

Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Halkalı Kapıkule arasına yeni demiryolu hattı yapacaklarını söyledi.  Yeni hattın yapım ihalesinin ilan aşamasında olduğunu ve Eylül ayında tekliflerin toplanacağını belirten Turhan, eski Halkalı Kapıkule tren hattının da yük taşımacılığında kullanılacağını söyledi.  Bakan Turhan yeni Halkalı Kapıkule tren hattında trenlerin 200 kilometre hıza çıkabileceğini söyledi.

Yeni hattın inşasında Avrupa Birliği (AB) fonlarının da kullanılacağını ifade eden Turhan, “Avrupa Birliği yardımları 2014’ten sonra yeni bir paketle devam ediyor. 2014-2020 dönemi içinde bakanlığımıza 372 milyon avro tahsis edildi. Bu dönemde bu paranın kullanılacağı ilk proje olarak yeniden Halkalı-Kapıkule hattı tercih edildi. Bu demiryolu hattının 200 kilometre hızlı bir demiryolu olarak yeniden inşası teklif edildi. Avrupa Birliği, bunun iki etapta yapılmasını Halkalı- Çerkezköy kesiminin TCDD tarafından, Çerkezköy-Kapıkule kesiminin ise AB fonlarıyla yapılmasını uygun buldu” diye konuştu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER