Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Rize Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020’de Açılıyor!

Rize Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020’de Açılıyor!

16 Temmuz 2018 Pazartesi, 11:48:14
Rize Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020’de Açılıyor!
Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilen ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı projesinde pist dolgu işlemleri başladı. Rize Valisi Erdoğan Bektaş,havalimanının 29 Ekim 2010’de açılacağını söyledi...

Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilen ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Günlük 80 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanında pist dolgu işlemleri de başladı.

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy mevkiinde hayata geçirilen Rize Artvin Havalimanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda inşa ediliyor.

Toplamda 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak havalimanı projesinde günlük 80 bin ton dolgu kapasitesine ulaşıldı.

CAN SUYU GİBİ PROJE
Havalimanının bölge için cansuyu gibi bir proje olduğunu belirten Rize Valisi Erdoğan Bektaş, bölge turizmi için de havalimanı olmazsa olmaz dedi.

29 EKİM 2020'DE AÇILIYOR
Rize Artvin Havalimanı’nın açılış tarihini 29 Ekim 2020 olarak belirlediklerini ifade eden Bektaş, “Havalimanının bitimi ile bölgemizin turizm zenginliklerini tüm dünyaya açmış olacağız. Şu an bir kayak tesisi projemiz var. Bunda da yatırımcıları bölgeye teşvik eden unsurlardan biri de havalimanının tesislere yakınlığıdır. Artık büyük otel yatırımları da ilimizde yükselmeye başladı. Bölgemize zaten yerli yabancı turistlerin büyük bir ilgisi var. Havalimanının bitmesiyle bu rakamı daha da artıracağımıza inanıyoruz" dedi.

DENİZ DOLGUSUNA İNŞA EDİLEN İKİNCİ HAVALİMANI
Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı 3 bin metre uzunluğunda 45 metrelik pist, 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik aprondan oluşacak. 88,5 milyon ton taşın kullanılacağı dolgu alanı üzerine inşa edilecek havalimanı tamamlandığında, Türkiye'nin 56'ncı ve denize dolgu 2'nci havalimanı olacak. 4 yılda tamamlanması ve yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize- Artvin Havalimanı'nın inşaatı altyapı işleri 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER