Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Mega Projelere Yeni Dönemde Hız Verilecek!

Mega Projelere Yeni Dönemde Hız Verilecek!

11 Temmuz 2018 Çarşamba, 13:39:29
Mega Projelere Yeni Dönemde Hız Verilecek!
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da yeniden yapılandırdı. Yeni süreçte mega projelerin ne olacağı ise merak konusu. Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da yeniden yapılandırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevine Cahit Turhan getirildi. Şimdi mega projelerin akıbeti merak ediliyor.

Bakan Turan odaklanacağı konuların başında mega projeler geliyor. Yeni dönemde mega projelere hız verileceği bilgisi geldi.
Bu projelerden biri, ilk fazı 29 Ekim'de hizmete girecek İstanbul Yeni Havalimanı olacak. Havalimanında günlük 3 bin 500 uçağın iniş-kalkış yapması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberi planlandı.

Türkiye'yi, Batı Avrupa-Uzakdoğu bölgesinde önemli bir transfer merkezi haline getirecek dev proje, yaklaşık 10,2 milyar avroluk yatırım ve KDV dahil 22,2 milyar avro kira bedeliyle yapılıyor. Yeni havalimanının tüm etapları tamamlandığında yolcu kapasitesi 150 milyona kadar çıkabilecek.

 ÜÇ KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ PROJESİ
Dünyadaki ilk 3 katlı tünel niteliğindeki proje kapsamında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneliyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli birleştirilerek, tek tünelle geçiş sağlanacak. 9 farklı raylı sistem hattını entegre edecek proje tamamlandığında günde 6,5 milyon kişinin yolculuk gerçekleştirmesi öngörülüyor.
Etüt proje çalışmaları devam eden projenin, yapım aşamasındaki finansmanı için kamu-özel iş birliği modelinin kullanılması planlanıyor.

Kanal İstanbul
Kanal İstanbul Projesi, kentin Avrupa yakasında Karadeniz'i ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak.
Yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul Projesi, bölgesinin ekonomik, sosyal, kentsel yapısını etkileyecek büyüklükte olacak. Etüt proje ve danışmanlık hizmeti kapsamında kanalın güzergahı, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru olarak belirlendi.
Jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik, ekolojik gibi çalışmaların yanı sıra navigasyon ve kanal içi trafik simülasyon uygulamaları, projenin ÇED süreçleri, yapım ve işletimine yönelik finansal model hazırlıkları sürüyor. Çalışmaların tamamlanmasını müteakip yapım ihalesine bu yıl çıkılması hedefleniyor. Kanal İstanbul projesinin inşaat aşamasının  5 yıl sürmesi, asgari ekonomik ömrünün de 100 yıl olması planlanıyor.

KUZEY MARMARA OTOYOLU
Yeni dönemde yapım sürecine odaklanılacak projelerden biri de Kuzey Marmara Otoyolu olacak. Kınalı-Odayeri Kesimi Projesi ile 80 kilometre uzunluğundaki ve yaklaşık 1 milyar 198 milyon dolar maliyetli otoyolun yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin İstanbul Yeni Havalimanı'na hizmet verecek kesimleri, havalimanı açılmadan devreye girecek. Geriye kalan kesimler ise 2019'da tamamlanacak.Otoyolun Kurtköy-Akyazı kesimi ise 170 kilometre uzunluğunda olacak. Toplam maliyeti yaklaşık 1 milyar 998 milyon doları bulması beklenen bu kesimin yapımı da hızla devam ediyor.

HALKALI KAPIKULE HIZLI TREN HATTI
Mega projelerden biri de  Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi. Projenin yılsonuna ihaleye çıkması planlanıyor. Hızlı treni Avrupa ile buluşturacak olan Halkalı Kapıkule hızlı tren hattı 230 kilometre uzunluğunda. 3,2 milyar TL yatırımla hayata geçirilen hattın 2022’de açılması planlanıyor.

Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Yeni Havalimanı-Halkalı Yeni Demiryolu güzergahındaki çalışmalar ise 124 kilometrelik alanda yapılacak. Maliyeti 9 milyar lirayı bulacak projenin ihalesinin bu yıl yapılması ve hattın 2023'te tamamlanması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER