Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Antalya Varsak-Zerdalilik Metro Hattı Kepez’i Uçuracak!

Antalya Varsak-Zerdalilik Metro Hattı Kepez’i Uçuracak!

05 Temmuz 2018 Perşembe, 14:09:19
 Antalya Varsak-Zerdalilik Metro Hattı Kepez’i Uçuracak!
Antalya Varsak-Zerdalilik 3.etap metro hattı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. 25 kilometrelik güzergahındaki mahallelerin ciddi değer kazanacağı öngörülüyor…

Geçtiğimiz ay temeli atılan 25 kilometrelik Antalya Varsak-Zerdalilik 3.etap metro hattı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Yaklaşık 700 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Varsak-Zerdalilik metro hattında Varsak-Sakarya Bulvarı-Otogar Kavşağı güzergahında, hattın geçeceği refüj kazı çalışmalarında sona gelindi.

Varsak- Zerdalilik arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde ilk etapta Varsak-Otogar hattına kadar olan kısım mevcut sisteme bağlantı sağlanacak. Aralık ayı sonunda bu hattın hizmete sunulması planlanıyor. 2019’daki yerel seçimlerinden önce de üniversite önüne kadar olan hattın tamamlanması hedefleniyor. Projenin finansmanı için Dünya Bankası kuruluşu International Finance Corporation (IFC) tarafından Hazine garantisi istenmeden kredi kullandırılması, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne olan güveni bir kez daha ortaya koydu.

Kepez Varsak’tan başlayıp, Meltem’de Eğitim Araştırma Hastanesi’nde nostaljik tramvay hattı ile birleşecek 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde 38 adet hemzemin 1 adet yeraltı olmak üzere toplam 39 adet istasyon yer alacak. Varsak eski belediye binasından başlayacak olan hat sırasıyla Süleyman Demirel Bulvarı, Sakarya Bulvarı, Otogar Kavşağı, Dumlupınar Bulvarı, Tıp Fakültesi, Meltem, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Müze’ye kadar devam edecek ve burada eski nostalji tramvayı ile birleşecek. Proje kapsamında Müze-Zerdalilik arasındaki nostalji tramvayı hattı da sil baştan yenilenecek ve gidiş-geliş olarak düzenlenecek. Yeni vagonları ile nostalji tramvayı tamamen modernize edilecek.

ANTALYA RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU 55 KİLOMETREYE ULAŞACAK
Proje ile kentin kuzeyinde yer alan Varsak bölgesinden şehir merkezine ve batısında yer alan Otogar, Üniversite Hastanesi, Üniversite yerleşkesi, Adliye, Eğitim Araştırma Hastanesi gibi önemli bölgelere yolcu erişimi sağlanacak. 1. Etap Meydan-Kepezaltı ve 2. Etap Meydan-Havalimanı-Aksu hatları ile entegre edilecek 3. Etap Raylı Sistem Projesi ile Antalya’yı saran bir ring oluşturulacak. Antalya’da toplam raylı sistem hat uzunluğu 55 kilometreye ulaşacak. Sistemler birbirine yolcu ve araç aktaracak şekilde planlandı.

KEPEZ DEĞERLENECEK

Kent içi ulaşımı rahatlatacak Varsak Zerdalilik 3. Etap Raylı Sistem Projesi, güzergâhı üzerindeki bölgelerin de değerini artıracak. Hattın büyük kısmı Kepez ilçesi sınırlarından geçiyor. Hattın geçtiği yerlerdeki konut ve iş yerlerinin kıymeti artarken, Kepez ilçesindeki mahalleler ciddi bir değer kazanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER