Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Pendik Kaynarca Tuzla Metro Hattı İnşaatı Yeniden Başlıyor!

Pendik Kaynarca Tuzla Metro Hattı İnşaatı Yeniden Başlıyor!

22 Haziran 2018 Cuma, 17:34:55
Pendik Kaynarca Tuzla Metro Hattı  İnşaatı Yeniden Başlıyor!
Proje revizyonu yeniden Kaynarca- Tuzla ve Pendik Merkez- Kaynarca metro hattında çalışmalar yeniden başlıyor. 13 kilometre hat üzerinde 7 istasyondan oluşan Pendik Tuzla metro hattının 34 ayda tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor….

Kaynarca- Tuzla ve Pendik Merkez- Kaynarca  metro hattı inşaatı yeniden başlıyor. Revizyonu yeniden hazırlanan ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından inşaatının kaldığı yerden devam edecek olan hattın 34 ayda tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Kadıköy-Kartal-Tavşantepe Metro Hattının devamı niteliğinde olan her iki hat toplam 13 kilometre uzunluğunda ve 7 istasyondan oluşuyor.

Hattın birincisi Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca merkez, Çamçeşme Kavakpınar, Esenyalı ve Tuzla Tersane istasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi mevkiinde kuyruk hatları bitiminde son bulacak. Bu hattın toplam uzunluğu yaklaşık 7,9 kilometre olacak.

Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hattı ise mevcut Marmaray ve Hızlı Tren istasyonları olarak işletilen Pendik İstasyonu yanında teşkil edilecek Pendik Merkez İstasyonundan başlayarak, Kaynarca Merkez istasyonuna ulaşacak. Buradan yapımı devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısına ait Hastane istasyonuna bağlanacak hat, 4,1 kilometre toplam uzunluğa erişecek. Hat, 1 kilometrelik bağlantı tüneli ile birlikte toplamda 13 kilometrelik uzunluğa erişecek.

Metro hattı hizmete girdiğinde Tuzla-Tavşantepe arası ulaşım süresi 11 dakikaya inecek. Yine Tuzla-Kadıköy arası 51 dakika olacak. Pendik istasyonundan binen bir yolcu 15 dakikada Sabiha Gökçen Havaalanı'na ulaşabilecek. Hat, saatte/tek yönde 62 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Günlük yolcu taşıma kapasitesi 2 milyon 225 bine kadar çıkabilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER