Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Eğribel Tüneli’nde Son 140 Metre!

Eğribel Tüneli’nde Son 140 Metre!

22 Haziran 2018 Cuma, 15:34:52
Eğribel Tüneli’nde Son 140 Metre!
İç Anadolu’yu Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan Eğribel Tüneli’nde sona geliniyor. Tünel, 140 metre boyunca yapılacak çalışmaların ardından tamamlanacak. Temeli 2015’te atılan tünel ile birlikte yarım saatte aşılan Eğribel 5 dakikaya geçilebilecek…

Eğribel Tüneli’nde sona doğru hızla yaklaşılıyor. Temeli 2015’te atılan İç Anadolu'yu Karadeniz Bölgesi'ne bağlayan Sivas-Giresun güzergahında bulunan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'ne inşa edilen tünelin tamamlanmasına 140 metre kaldı. Tünelin hizmete girmesi ile birlikte yarım saate geçilen Eğribel, 5 dakikaya geçilebilecek.

AA muhabirinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Giresun'un iç bölgelerdeki ilçeleri ve Sivas ile ulaşımının sağlandığı ana güzergahta yer alan tünelin toplam uzunluğu çift tüp şeklinde 11 bin 810 metre olacak.Temmuz ayında kazı çalışmalarının tamamlanması planlanan tünelde sol tüpte bir süre önce ışık göründü. Sağ tüpte devam eden çalışmalarda ise ışığın görünmesine 140 metre kaldı.

Temeli 2015 yılında atılan Eğribel Tüneli'nde şu ana kadar 11 bin 670 metrelik kazı çalışması yapıldı. Tünel inşaatıyla birlikte giriş 900 metre ve çıkış 870 metre olmak üzere toplamda bin 770 metre de bağlantı yolu yapılacak.Eğribel Tüneli ve bağlantı yolları dahil yapım işinin 31 Aralık 2018'de tamamlanması planlanıyor.- Zamandan tasarruf sağlanacakTünelin açılmasıyla birlikte Giresun'dan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri ile Sivas arasında gidip gelen vatandaşlar, trafik güvenliği açısından daha rahat ve konforlu bir yolda seyahat edecek, kış aylarında yolun kapanması sıkıntısı da bertaraf edilmiş olacak.

5 DAKİKADA GEÇİLECEK
Eğribel Tüneli'nin hizmete girmesiyle 2 bin 200 rakımlı tepedeki virajlar da ortadan kalkmış olacak. Eğribel Tüneli zamandan da büyük tasarruf sağlayacak. Tünelin hizmete girmesi ile birlikte yaklaşık yarım saatte aşılan Eğribel, tünelle 5 dakikada geçilecek.

 Eğribel Tüneli’nin turizme de büyük katkı sağlaması bekleniyor. Tünelle birlikte Eğribel Tüneli'ne yaklaşık yarım saatlik mesafede yer alan Karadeniz yaylalarına, ulaşımın konforlu hale gelmesiyle daha kısa sürede ulaşılabilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER