Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Sabuncubeli Tüneli Bugün Hizmete Açılıyor!

Sabuncubeli Tüneli Bugün Hizmete Açılıyor!

11 Haziran 2018 Pazartesi, 11:31:08
Sabuncubeli Tüneli Bugün Hizmete Açılıyor!
2011’de yapımına başlanan Sabuncubeli Tüneli bugün hizmete açılıyor. İzmir ve Manisa arası ulaşımı rahatlatması beklenen Sabuncubeli Tüneli, Manisa ve İzmir arasındaki mesafeyi kısaltmasının yanı sıra, Marmara'yı Ege ve Akdeniz Bölgelerine ulaştıran İstanbul-Bursa-Balıkesir-Akhisar-Manisa-İzmir güzergâhında yer alması ile de önem taşıyor…

Sabuncubeli Tüneli’nde sona gelindi. 2011’de yapılına başlanan tünel bugün hizmete açılıyor. Manisa İzmir arası ulaşımı rahatlatması planlanan Sabuncubeli Tüneli, Manisa ve İzmir arasındaki mesafeyi kısaltmasının yanı sıra, Marmara'yı Ege ve Akdeniz Bölgelerine ulaştıran İstanbul-Bursa-Balıkesir-Akhisar-Manisa-İzmir güzergâhında yer alması ile de önem taşıyor.

Manisa İzmir arasındaki mesafeyi 15 dakika kısaltacak olan tünel, 4 şeritli, çift tüplü, her bir tüp de 4 bin 70 metre uzunluğunda. Tünelden sonraki bağlantı yollarını da dâhil edildiğinde her biri 6 bin 600 metreyi buluyor.

500 milyon TL yatırımla hayata geçirilen proje, yüklenici firmanın 2014’te iflas etmesinden dolayı gecikmeye uğramıştı.
Tünelin kullanıma alınmasıyla kesimdeki karla mücadele ve yüksek bakım maliyetleri ile birlikte trafik kazaları sonucu oluşan yaralanmalar, can ve mal kayıpları da en aza indirilmesi bekleniyor.

Günde ortalama 30 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunun 580 rakımından geçen ve yüzde 9 eğimli, 14 virajlı Sabuncubeli bölümünde yürütülen projede çalışmaların tamamlanması için, 24 saat esasına geçilmişti.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER