Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul İzmir Otoyolu’nun Balıkesir Ayağı 2018’de Açılıyor!

İstanbul İzmir Otoyolu’nun Balıkesir Ayağı 2018’de Açılıyor!

24 Mayıs 2018 Perşembe, 11:10:16
İstanbul İzmir Otoyolu’nun Balıkesir Ayağı 2018’de Açılıyor!
İstanbul İzmir Otoyolu projesinin Balıkesir kuzey ile batı kavşağı arası bu yıl açılıyor. Otoyolun 109 kilometrelik kısmının Balıkesir sınırlarında yer aldığını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, tamamının 2019’da, 29 kilometrelik kısmının ise bu yıl hizmete açılacağını söyledi…

İstanbul İzmir Otoyolu projesinin Balıkesir kuzey ile batı kavşağı arası bu yıl açılıyor. Balıkesir il sınırlarında kalan 109 kilometrelik alanda çalışmalar tam gaz devam ederken 29 kilometrelik alanının bu yıl hizmete açılması planlanıyor.

İzmir İstanbul arası ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek olan otoyolu projesinde sona gelinirken Balıkesir'in Edremit yolu, Bursa yolu, Savaştepe yolu istikametlerinde çalışmalar son sürat devam ediyor.

6,9 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Çalışmaları yerinde inceleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu "Dünyadaki 10 büyük projeden birisi de İstanbul-İzmir Otoyolu projesi. Yaklaşık değeri 6,9 milyar dolarlık bir proje. Bunun 2.9 milyar TL de kamulaştırma bedeli var. Üst üste koyarsanız 8 milyar doları aşkın bir maliyet ortaya çıkıyor. Balıkesir bu anlamda çok şanslı. İstanbul-İzmir Otoyolu Balıkesir'den geçiyor. Arkasından gelecek olan Çanakkale Köprüsü projesi de bu otoyol ile birleşecek. Yaklaşık 433 kilometrelik bir yol olacak. Bunun 109 kilometresi Balıkesir il sınırları içerisinde kalıyor. Özellikle kullanılacak olan İstanbul ve Bursa istikametinden gelip turizm bölgemiz olan Edremit Ayvalık istikametine gidecekler sene sonu itibariyle 29 kilometrelik kuzey ile batı kavşağı arası açılmış olacak. İstanbul'dan gelerek körfez hattına gidecek sürücüler şehir içi trafiğine hiç girmeden Yeniköy mevkisinden bu yola çıkacak Dallımandıra mevkisinden de körfez yoluna girecekler. Ciddi bir yakıt ve zaman tasarrufu olacak" diye konuştu.

“BALIKESİR’İN BOYNUNA TAKILAN BİR GERDANLIKTIR”
Yolun tamamlanması ile Balıkesir'de üretilen bir ürünün 3 gün içinde Avrupa'nın her bir yanına gönderileceğini belirten Kafaoğlu, "Bildiğiniz gibi Osmangazi Köprüsü ile yol Bursa'ya kadar tamamlandı. Bu bile Balıkesir'in ekonomik hayatına olumlu yansıdı. İstanbul'da Organize Sanayi Bölgelerindeki birçok firma üretim için Balıkesir'den yer alımı yaptı. Firma sahipleri İstanbul'da otursa dahi otoyol ile 2 saatte Balıkesir'de bulunan fabrikasına gelebilecek, buradan 1 saatte İzmir'e gidebilecek. Yol demek medeniyet demek. Özellikle Çanakkale Köprüsü projesi tamamlandığında da Balıkesir'de üretilen ihraç ürünleri 3 gün içinde Avrupa'nın en ücra noktalarına kadar ulaştırılabilecek. Bu yol Balıkesir'in boynuna takılmış bir gerdanlıktır. Bunun faydalarını şimdiden görmeye başladık. 2019 yılında yol tamamen kullanıma açılacak ancak 2018'de de yolun 29 kilometrelik kısmını sürücülerimiz kullanmaya başlayacak" ifadesinde bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER