Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul’a Üçüncü Sürücüsüz Metro Hattı Geliyor!

İstanbul’a Üçüncü Sürücüsüz Metro Hattı Geliyor!

18 Mayıs 2018 Cuma, 14:15:02
İstanbul’a Üçüncü Sürücüsüz Metro Hattı Geliyor!
İstanbul Üsküdar Yamanevler ve Kabataş Mahmutbey metro hattından sonra üçüncü sürücüsüz metro hattına daha kavuşuyor. 1989 yılından bu yana hizmet veren İstanbul’un ilk metrosu Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı metro hattı sürücüsüz metroya dönüştürülecek…

İstanbul’a üçüncü sürücüsüz metro geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un üçüncü sürücüsüz metrosu için düğmeye bastı.

Üsküdar-Yamanevler metro hattı ve 2018 sonu hizmete açılması planlanan Kabataş Mahmutbey metro hattından sonra Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı metro hattı da sürücüsüz olarak hizmet verecek. Böylelikle 1989 yılından bu yana hizmet veren İstanbul’un ilk metrosu Yenikapı Havalimanı metro hattı da sürücüsüz olacak.

Güvenlik amacıyla peron ayırıcı kapı sisteminin yerleştirileceği ve iki yeni durağın da ekleneceği proje için harekete geçen İBB, 12 Haziran'da ihaleye çıkacak. Yaklaşık 3 yıl sürecek sinyalizasyon-rehabilite çalışmaları etaplar halinde yapılacak. Bununla birlikte, yapımı devam eden ve 2020'de hizmete girmesi beklenen Kirazlı-Halkalı hattı da sürücüsüz metroteknolojisine sahip olacak. Böylece Yenikapı-Havaalanı ve Yenikapı-Halkalı arasındaki hatlar, sürücüsüz tren teknolojisi ile hizmet verecek. Hat 2,5-3 yıl içerisinde tamamen sürücüsüz olacak.

Mevcut hatta kullanılan tren setleri yerine 272 vagona sahip 68 sürücüsüz tren seti alınacak. Bir merkezden ve sürücüsüz olarak kontrol edilebilen tren setleri saatte 80 kilometre hız yapabilecek ve kendi kendine park alanına gidebilecek. Tren setlerinde cep telefonları için şarj üniteleri de yer alacak.


13 istasyondan oluşan Kirazlı-Yenikapı metrosunun Halkalı'ya uzatılmasıyla 9 durak daha eklenecek. Böylece Yenikapı-Halkalı arası 22 durak ve toplam hat uzunluğu 33,53 kilometreye ulaşacak. Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı metro hattı güzergahı Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan, Fatih, Halkalı Üniversite, Mehmet Akif Ersoy, Yenidoğan, Bezirganbahçe, Halkalı istasyonlarından oluşacak. Hat tamamlandığında, Halkalı ile Bağcılar -Kirazlı arası 15 dakikaya inecek. Halkalı-Yenikapı hattında ulaşım 39 dakika olacak."

İhalenin teknik şartnamesinde yer alan bilgilere göre, metro hattına yer üstünde bulunacak 2 yeni istasyon da eklenecek. Ulubatlı ve Bayrampaşa istasyonları arasına yapılacak ve “Vatanö adı verilecek olan ilk istasyon, metro ve metrobüsün entegrasyonunu sağlayacak.

“Sağmalcılar 2ö adı verilen ikinci istasyon ise, Sağmalcılar ve Kocatepe istasyonları arasında, eski Sağmalcılar Cezaevi ile alışveriş merkezi arasında yer alan bir bölgede bulunacak. İstasyonların uzunluğu 125'er metre olacak.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER