Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul’a Yeni Bir Sürücüsüz Metro Daha Geliyor! Seneye Açılıyor!

İstanbul’a Yeni Bir Sürücüsüz Metro Daha Geliyor! Seneye Açılıyor!

07 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:58:21
İstanbul’a Yeni Bir Sürücüsüz Metro Daha Geliyor! Seneye Açılıyor!
İstanbul’a Üsküdar Ümraniye sürücüsüz metro hattından sonra yeni bir sürücüsüz metro hattı daha geliyor. 13 istasyonlu Yenikapı Kirazlı metro hattı da sürücüsüz hizmet verecek. 2019’da hizmete girmesi planlanan Yenikapı Kirazlı metro güzergahı ve tüm detayları haberimizde…

İstanbul’a yeni bir sürücüsüz metro daha geliyor. Üsküdar Ümraniye metro hattından sonra Yenikapı Kirazlı metro hattı da sürücüsüz teknolojiye sahip olacak.

2019’da hizmete açılması planlanan Yenikapı Halkalı sürücüsüz metro hattı Halkalı Yenikapı arası yolculuk süresini 39 dakikaya indirecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yenikapı ve Kirazlı arasında çalışan M1B hattının Halkalı'ya uzatılması çalışmalarında sona geliniyor.

13 istasyondan oluşan Yenikapı Halkalı metro hattı Halkalı’ya kadar uzatılınca hatta 8 durak daha eklenecek. Toplam uzunluğu 24 kilometreye ulaşacak olan Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı metro hattı güzergahı şöyle;
•    Barbaros,
•    Malazgirt,
•    Mimar Sinan Caddesi,
•    Fatih,
•    Halkalı Merkez,
•    Hastane,
•    Yarımburgaz,
•    Halkalı

Metronun Halkalı'ya uzatılmasıyla mevcut Kirazlı-Yenikapı hattı rehabilite edilerek teknolojik hale getirilecek. Mevcut hatta kullanılan tren setleri yerine insansız sürüş kabiliyetine sahip 272 vagona sahip 45 tren seti alınacak. Yeni hattaki trenler birbirlerine körüklerle bağlı altılı vagonlar halinde çalışacak.

Bir merkezden ve sürücüsüz olarak kontrol edilebilen tren setleri saatte 90 kilometre hız yapabilecek, kendi kendine park alanına gidebilecek. Tren setlerinde cep telefonları için şarj üniteleri de yer alacak.

Önümüzdeki yıl hizmete açılması planlanan hat ile Halkalı-Bağcılar Kirazlı arası yolculuk süresi 14 dakikaya inecek. Halkalı-Yenikapı arası ise 39 dakika olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER