Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

1915 Çanakkale Köprüsü’nde Çalışmalar İlk Kez Havadan Görüntülendi

1915 Çanakkale Köprüsü’nde Çalışmalar İlk Kez Havadan Görüntülendi

16 Mart 2018 Cuma, 13:53:16
1915 Çanakkale Köprüsü’nde Çalışmalar İlk Kez Havadan Görüntülendi
1915 Çanakkale köprüsünde çalışmalar devam ediyor. 1 yıl önce temeli atılan köprüdeki çalışmalar ilk kez drone ile havadan görüntülendi….

1 yıl önce temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Köprüdeki çalışmalar ilk kez drone ile havadan görüntülendi.  Görüntülerde köprü ayaklarının oturacağı alanda yapılan hummalı çalışma dikkat çekti.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Gelibolu'ya bağlı Sütlüce ile Lapseki ilçesinde yer alan Şekerkaya mevkii arasına yapılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023’te hizmete girmesi planlanıyor.

2023'TE HİZMETE AÇILACAK

Asya ile Avrupa’yı altıncı kez denizden bağlayacak olan köprü, 2023 metre ayak açıklığı ile dünyanın en büyük asma köprüsü olacak.

Avrupa yakasında Gelibolu'ya bağlı Sütlüce mevkiinde kurulan şantiyede kuru havuz çalışmaları tamamlandı. Köprünün ayaklarının oturacağı alanda ise denize kazıkların çakılması için çalışma başlatıldı. Köprünün ayaklarının oturacağı deniz üzerindeki alanlar Avrupa yakasında kırmızı şamandırayla işaretlenirken, Asya yakasında yeşil şamandıralarla işaretlendi.

10 milyar 354 milyon 576 TL yatırımla hayata geçirilen Çanakkale Boğaz Köprü şantiyesinde grobeton ve seçme malzeme tesviye çalışmaları tamamlanırken, asma köprüde ve otoyol güzergahında proje çalışmaları aralıksız sürüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü kule kesonlarının oturacağı mevkilerde deniz dibi tarama çalışmaları tamamlandı.

Gelibolu'ya bağlı Sütlüce ile Lapseki ilçesinde konumlanan Şekerkaya mevkii arasına kurulacak köprünün 2023 yılına kadar hizmete girmesi bekleniyor. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün toplam uzunluğunun 2023 metre orta açıklık, 770'er metre yan açıklıklar, ayrıca 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile beraber 4608 metre olması öngörülüyor. Köprü 2x3 şeritli olacak. Her iki kule temeli yaklaşık 40 metre derinlikte deniz tabanında olacak. Kule yüksekliği yaklaşık 318 metre olacak. Dev köprünün tabliyesi yaklaşık 45.06 metre genişlikte ve 3.5 metre yükseklikte olması öngörülüyor. Tabliyenin her iki tarafına bakım onarım maksadıyla kullanılacak yürüme yolları yapılacak.325 kilometreye düşecek Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe otoyolunu da içerisine alacak mega proje kapsamında 1 adet asma köprü, 2 adet yaklaşım viyadüğü, 4 adet betonarme viyadük, 10 adet alt, 33 adet üst geçit köprüsü, 43 alt geçit, 115 adet çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak, 4 adet otoyol tesisi, 2 adet bakım işletme merkezi ve 6 adet ücret toplama istasyonu inşa edilecek. Malkara-Çanakkale otoyolu kesimi İstanbul'u Çanakkale'ye ve Kuzey Ege'ye bağlayacak.

RÜZGAR TESTİN GEÇTİ
Yeri şehrin güçlü rüzgarı sebebiyle kaydırılan 1915 Çanakkale Köprüsü için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da rüzgar testi yapılmıştı. Kopenhag'da bulunan Force Technology Test Laboratuvarı'nda köprüye rüzgar verildi. Buradaki testlerde köprü, saatte 288 kilometrelik rüzgara kadar direnç göstererek testi başarıyla geçti. Çanakkale'de bugüne kadar gerçekleşen en yüksek hızlı rüzgar, saatte 130 kilometre olarak kaydedilmişti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER