Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Fahrettin Altay Halkapınar Tramvayı’nın Test Sürüşü Başladı

Fahrettin Altay Halkapınar Tramvayı’nın Test Sürüşü Başladı

16 Şubat 2018 Cuma, 16:10:22
Fahrettin Altay Halkapınar Tramvayı’nın Test Sürüşü Başladı
İzmir Fahrettin Altay Halkapınar Tramvay hattının test sürüşleri başladı. İlk test sürüşünü Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Yaptı…

İzmir Fahrettin Altay Halkapınar tramvay hattında mutlu sona gelindi. 450 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Konak tramvay hattında test sürüşleri başladı. İlk test sürüşünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı. Kocaoğlu, test sürüşünün iki ay boyunca süreceğini söyledi.

Konak Tramvayı, F. Altay Meydanı-Konak-Halkapınar arasında 12.8 kilometre uzunluğunda ve 18 durakla hizmet veriyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda kara ve deniz tarafı olmak üzere iki ayrı hat olarak Mustafa Kemal Bulvarı Taşıt Alt Geçidi'ne kadar olan kısımda ilerliyor. Taşıt alt geçidi sonrası deniz tarafında çift hat olarak birleşen hat, Sabancı Kültür Merkezi'ne kadar üç şerit gidiş ve geliş olacak şekilde trafik akışını koruyarak ilerliyor ve Konak Meydanı'na ulaşıyor. Gazi Bulvarı'nı takip eden yolculuk güzergahı, Şair Eşref Bulvarı, Ali Çetinkaya Bulvarı ve Ziya Gökalp Bulvarı üzerinden Alsancak Garı'na bağlanıp Şehitler Caddesi "gidiş", Liman Caddesi "dönüş" olmak üzere Halkapınar Köprü geçişi ile Halkapınar ESHOT Garajı'nda sona eriyor.

Konak Tramvayı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara ve deniz tarafında yola 4. şerit olacak şekilde, çim zemin üzerinde "yeşil kesitli" olarak ilerliyor. Sinyalizasyon altyapısı da Akıllı Trafik Sistemi kapsamında yenilenerek güvenli ve sürdürülebilir bir erişim olanağı sağlıyor. Tasarımında mavi ve turkuaz tonlarıyla deniz kenti vurgusu yapılan tramvay vagonları, aynı zamanda İzmir'in güneşli havası ile canlı ve neşeli yapısını da yansıtıyor. 32 metre uzunluğundaki vagonlar 285 yolcu taşıyabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Tramvayı'nı da geçtiğimiz Nisan ayında, Karşıyaka İskele-Mavişehir arasındaki 8.8 kilometrelik güzergah üzerinde çalıştırmaya başlamıştı. Gidiş-geliş çift hat olarak çalışan tramvay, Alaybey'den başlayıp Karşıyaka sahilinden gidiş ve geliş olmak üzere sahil boyunca devam ederek Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu'na kadar olan kesimde deniz tarafından çift hat çalışıyor. Buradan sonra deniz ve kara tarafında iki ayrı hat olarak devam eden tramvay, Bostanlı Deresi Köprü bölgesinde birleşerek Cengiz Topel ve Selçuk Yaşar caddelerinden Caher Dudayev Bulvarı'na çıkıp güzergahını Mavişehir İZBAN Deposu yakınındaki Ataşehir İstasyonu'nda tamamlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelen yolcu taleplerini değerlendirerek Karşıyaka Tramvay hattının Çiğli İzban istasyonu, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ne uzatılması için hazırladığı ön projeye de onay aldı.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER