Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Dolmabahçe Levazım Tüneli İle 70 Dakikalık Yol 5 Dakikaya İnecek

Dolmabahçe Levazım Tüneli İle 70 Dakikalık Yol 5 Dakikaya İnecek

08 Şubat 2018 Perşembe, 14:04:22
Dolmabahçe Levazım Tüneli İle 70 Dakikalık Yol 5 Dakikaya İnecek
Dolmabahçe Levazım Tüneli projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tünel hizmete açıldığında 70 dakikalık yol 5 dakikaya inecek...

70 dakikalık yolculuk süresini 5 dakikaya indirecek olan Dolmabahçe Levazım Tüneli projesinde çalışmalar tam gaz devam ediyor.

Beşiktaş ve bölgesinde trafiği önemli ölçüde rahatlatması planlanan tünel ile Taksim, Kabataş ve Kağıthane yönünden gelen araçlar Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. Böylece, Dolmabahçe- Levazım arasında 70 dakikayı bulan yolculuk süresi 5 dakikaya inecek. Tünel, Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayarak, Ortaköy Vadisi'nde son bulacak.Tünel projesi tamamlandığında; Taksim ve Kabataş yönünden gelen araçlar, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden Zincirlikuyu-Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler.

2 tüp halinde tasarlanan Dolmabahçe Levazım Tüneli’nin toplam uzunluğu 7 bin 800 metre. 2 etaptan oluşan projede çalışmalar ilk olarak Maçka Parkı’nın girişişindeki bölümden başlayacak.

Toplam büyüklüğü 140 bin metrekare olan Maçka Parkı’nın sadece 3 bin 500 metrekarelik  bölümünde başlayacak çalışmalar kapsamında; alanda bulunan 85 adet ağaç, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden alınan rapor doğrultusunda Bahçeköy  Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkına dikilecek. Uzman ekipler yönetiminde ROOTBALL yöntemi ile sökümü gerçekleşecek ağaçlar, kök ve gövdeleri itina ile korunarak yeni yerlerine dikilecekler. Park dışında ise 91 ağaç başka bölgelere nakledilecek. Çalışmalar tamamlandığında, 3 bin 500 metrekarelik alan yeniden yeşillendirilerek eski haline döndürülecek.


 
Maçka Parkı girişindeki çalışmalar kapsamında; Bayıldım Caddesi’nin Kadırgalar Caddesi girişinden Swiss Otel'e kadar olan bölümü araç trafiğine kapatılacak. Kadırgalar Caddesi istikametinden Maçka ve Nişantaşı bölgesine gidecek araçlar, Harbiye istikametine devam edip, Mim Kemal Öke Caddesi'nden Maçka ve Nişantaşı bölgesine ulaşabilecekler. Süleyman Seba Caddesi'nden Taksim Kabataş ve Karaköy istikametine gidecek olan araçlar ise, Bayıldım Caddesi'nin açık olan kısmını kullanarak; Acısu Sokak, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Sokak ve Vişneli Tekke Sokağını kullanarak Dolmabahçe ve Kadırgalar Caddeleri üzerinde  n istedikleri istikamete ulaşabilecekler.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER