Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Havalimanı’na İlave 15 Bin Metrekare Dolgu Alana Onay Çıktı

3.Havalimanı’na İlave 15 Bin Metrekare Dolgu Alana Onay Çıktı

29 Ocak 2018 Pazartesi, 13:36:29
 3.Havalimanı’na İlave 15 Bin Metrekare Dolgu Alana Onay Çıktı
3.Havalimanı projesinde zeminde çıkan sorunlar nedeniyle 15 bin metrekare ilave dolgu alanı yapılacak. Bakanlıktan ilave dolgu alanı için onay çıktı….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

3.Havalimanı’na 15 bin metrekare dolgu alan yapılacak. İlave dolgu alana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay çıktı. İstanbul Yeni Havalimanı ikmal terminali ilave dolgu projesin ilişkin “Çevre Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi.

İlave dolgu alanının maliyeti 8 milyon 500 bin TL olacak. İstanbul Arnavutköy Tayakadın mevkiinde 3.Havalimanı inşaatı sınırlarında tasarlanan ve uçaklara akaryakıt sağlayacak olan projede uygulama esnasında zeminde çıkan geoteknik gereksinimler ve liman projesinin değişmesi nedeniyle yeniden düzenleme yapıldı.  Böylelikle 550 metre olan dolgu alanı 650 metreye çıkarıldı.

Çed raporunda yeniden düzenlemeye ilişkin bu ifadelere yer velidi,
“ÇED Olumlu Kararı verilen İGA İkmal Terminali Projesi; kara alanı ile bağlantı sağlayacak dolgu alanı, yanaşma ve bağlama yapacak gemilerin kötü hava şartlarında korunabileceği doğu dalgakıranı ile batı dalgakıranı, kuru yük ve genel kargo gemilerinin yanaşabileceği bir rıhtım ve sıvı yük gemilerinin yanaşma ve bağlanması için bir dolfen tipi iskele yapısından oluşuyor.

İstanbul Yeni Havalimanı İkmal Terminali İlave Dolgu Projesi ile; projedeki batı dalgakıranı o lokasyondaki zayıf zemin karakterinden ötürü stabilite problemlerine karşı önlem olarak 35 metre kuzeye ötelendi.

Proje ile yapılan detaylı sayısal dalga modellerinde görülmüştür ki; hâkim NNE yönlü dalgaların liman içine girişini ve dolayısıyla liman operasyonlarının etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için liman giriş ağzının yeterli mesafede uzatılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Söz konusu sebepten doğu dalgakıranı 100 metre uzatılarak, eski projede 550 metre olan doğu dalgakıranı 650 metre  olacak şekilde düzenlendi.”

Proje kapsamında toplam 87 bin 757 metreküp dolgu alanı yapılacak. Dolgunun yaklaşık 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER