Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kanal İstanbul Avrupa Yakası’nı İkiye Bölecek! 19 İlçeye Piyango Vurdu!

Kanal İstanbul Avrupa Yakası’nı İkiye Bölecek! 19 İlçeye Piyango Vurdu!

24 Ocak 2018 Çarşamba, 15:17:40
Kanal İstanbul Avrupa Yakası’nı İkiye Bölecek! 19 İlçeye Piyango Vurdu!
Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılacak olan “ada” ile Avrupa Yakası ikiye bölünecek. Avrupa Yakası’nda 19 ilçe ada tarafında 6’sı ise dışında kalacak. İkiye ayrılacak olan ilçeler arasında köprülerle bağlantı kurulacak…

Kanal İstanbul projesinin güzergahı Ulaştırma Bakanı Ahmet tarafından geçtiğimiz hafta açıklandı. Kanal İstanbul proje ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı iki yeni kentten biri de kurulacak.

İstanbul yeni şehir projesinin ilki kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada kurulacak. Yeni şehrin 2023 yılına kadar kurulması planlanıyor.

453 MİLYON METREKARELİK YENİ ŞEHİR
453 milyon metrekarelik alanda kurulacak olan İstanbul Yeni Şehir’in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturacak. Yine yeni kentin 76 milyon metrekarelik kısmında ise İstanbul’un bir diğer mega projesi 3. Havalimanı yer alacak.

45 KİLOMETRELİK KANAL
Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi tarafında Küçükçekmece’den başlayıp Sazlıdere üzerinden Durusu’ya, Durusu’dan da Karadeniz’e açılmış olacak.

Gemi trafiğine alternatif olacak olan Kanal İstanbul’un uzunluğu 45 kilometre, genişliği 600 metre, su derinliği ise 25 metre olacak.

19 İLÇE ADA TARAFINDA KALACAK
Kanal İstanbul projeli ile birlikte dünyanın en büyük adalarından biri yapılacak. Proje ile birlikte Avrupa Yakası’ndaki çok sayıda ilçe sularla çevrili kara parçasında yer alacak. 19 ilçe ada tarafında 6 ilçe ise ada dışında kalacak.

İstanbul'un Avrupa Yakası’ndaki Arnavutköy, Küçükçekmece, , Sultangazi, Eyüp, Bakırköy, Beyoğlu, Beşiktaş, Kağıthane, Şişli, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Fatih, Bayrampaşa, Esenler, Gaziosmanpaşa da içerisinde kalırken, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar ve Beylükdüzü ise ada dışında kalacak.

6 KÖPRÜ İLE BAĞLANACAK
Kanal ile ikiye ayrılacak olan ilçeler 6 farklı konumda yer alacak olan köprülerle birbirine bağlanacak. 5 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanan köprülerden geçiş ücretsiz olacak. Köprülerin tam olarak hangi noktalara yapılacağı ise henüz belli değil.

Köprülerin yapımına Kanaldan önce başlanması planlanıyor. Boğaz köprülerinin yüksekliğine yakın yani 60 metre yükseklikte olacak olan köprülerin D100, Tem ve D20 karayolları ile de bağlantıları sağlanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER