Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Havalimanı Terminalinde Dolgu Alan Genişletildi

3.Havalimanı Terminalinde Dolgu Alan Genişletildi

02 Ocak 2018 Salı, 13:46:24
 3.Havalimanı Terminalinde Dolgu Alan Genişletildi
3.Havalimanı terminal binası için ilave dolgu alanı yapılacak. Detaylar haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

3.Havalimanı terminali için ilave dolgu alanı yapılacak. Proje 8 milyon 500 bin TL’ye mal olacak.

İnşaatı başlayan 3.Havalimanı terminalinde inşaat aşamasında ortaya çıkan geometrik gereksinimler ve liman projesinin değişmesi nedeniyle projede yeniden düzenleme yapılması gereksinimi ortaya çıktı. Çed raporunda ilave dolgu alanına ilişkin şu açıklamalara yer verildi;

ÇED Olumlu Kararı verilen İGA İkmal Terminali Projesi; kara alanı ile bağlantı sağlayacak dolgu alanı, yanaşma ve bağlama yapacak gemilerin kötü hava şartlarında korunabileceği doğu dalgakıranı ile batı dalgakıranı, kuru yük ve genel kargo gemilerinin yanaşabileceği bir rıhtım ve sıvı yük gemilerinin yanaşma ve bağlanması için bir dolfen tipi iskele yapısından oluşmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı İkmal Terminali İlave Dolgu Projesi ile;

• Projedeki batı dalgakıranı o lokasyondaki zayıf zemin karakterinden ötürü stabilite problemlerine karşı önlem olarak 35 m kuzeye ötelenmiş ve değişiklik yapılmıştır.

Proje ile yapılan detaylı sayısal dalga modellerinde görülmüştür ki; hâkim NNE yönlü dalgaların liman içine girişini ve dolayısıyla liman operasyonlarının etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için liman giriş ağzının yeterli mesafede uzatılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Söz konusu sebepten doğu dalgakıranı 100 m uzatılarak, eski projede 550 m olan doğu dalgakıranı 650 m olacak şekilde düzenlenmiştir. Doğu dalgakıranında “Terminal 1” olarak adlandırılan yanaşma yeri dışında bir yanaşma alanı yoktur. Doğu dalgakıranının 100 m uzatılması durumunda da bu alana herhangi bir deniz aracı yanaşmayacaktır.”Uçaklar için gerekli akaryakıtın ikmali için planlanan İGA İkmal Terminal projesi  kapsamında 87 bin 757 metreküp dolgu yapılacak. Dolgunun  yaklaşık 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

Proje kapsamında kullanılacak dolgu malzemesinin, proje sahasına yaklaşık 20 km (8 km Karayolu ve 12 km İstanbul Yeni Havalimanı Projesi saha servis yolu) mesafedeki Işıklar Köyü’nde bulunan İGA Havalimanı A.Ş.’ye ait taş ocağından temin edilmesi planlanıyor.

İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi tarafından kurulması planlanan İGA İkmal Terminali ilave Dolgu Projesi için İstanbul ‘un Arnavutköy İlçesine bağlı Tayakadın Mevkii, İstanbul Yeni Havalimanı proje sahası deniz tarafında F21-B-16-C-1- C, F21-B-16-C-1-D, F21-B-16-C-3-A, F21-B-16-C-4-B, F21-B-16-C-4-A, F21-B-16-C-3- D nolu halihazır paftalarda yer alıyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER