Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nda İlk Tren Mersi’nden Yola Çıktı

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nda İlk Tren Mersi’nden Yola Çıktı

28 Kasım 2017 Salı, 15:51:19
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunda İlk Tren Mersi’nden Yola Çıktı
Tarihi İpek Yolu’nu canlandıracak olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında Mersin’den ilk tren yola çıktı…

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında ilk tren Mersin’den yola çıktı. 30 Ekim’de açılışı yapılan hat ile Türkiye'den Azerbaycan'a gidecek ilk tren Mersin'in Tarsus ilçesinden yola çıktı.Tarımsal ürünler ve inşaat ürünlerinin yüklendiği trenin Tarsus ilçesine bağlı Yenice İstasyonu'ndan yola çıkışı nedeniyle tören düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Yenice Lojistik Santralinde yapılan uğurlama törenindeki konuşmasında, BTK Demiryolu Hattı'nın Türkiye, Çin ve Avrupa arasında önemli bir koridor yarattığını söyledi.

DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

İlk yük treninin 30 Ekim'de Azerbaycan'dan yola çıkıp 4 Kasım'da Mersin'e ulaştığını hatırlatan Kurt, "Bugün yine ülkemizden Azerbaycan ve Türkmenistan'a ilk ihracat trenimizi gönderiyoruz.Bu treni Bakü'ye 75-80 saatte ulaştırmayı planlıyoruz. Bu çok önemli bir zaman dilimi. İhracatçılarımız ve sanayicilerimiz açısından Mersin'den Bakü'ye lojistik açısından bir yükü buradan yükleyip oraya bu saat diliminde yetiştirmek çok önemli. İnşallah 100 saatte Türkmenistan'a ulaşmayı hedefliyoruz. 180 saatte de Kazakistan'ın başkenti Astana'ya ulaşmayı planlıyoruz. Bu tren yükleriyle birlikte 32 tane konteyner içeriyor. Yüklerimiz içerisinde tarımsal ürünler ve inşaat malzemeleri mevcut. İnşallah bundan sonra da, sanayicilerimizin çok daha değerli yüklerini bu dost ve kardeş ülkelere taşımayı istiyoruz. Bu koridor dünyanın da dikkatini çeken bir koridor. Özellikle Çin'den, Türkiye üzerinden Avrupa'yı bağlaması nedeniyle hem zaman hem iklim hem de fiyat avantajı sağlaması açısından çok önemli bir yere sahip” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı ile ticaretin hızla gelişeceğine inandığını söyledi.

İLKİ ARKAS'A NASİP OLDU
Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez ise Türkiye'den yola çıkacak ilk treni yüklemenin kendilerine nasip olduğunu belirterek, "Orta Asya'da tıkanan yük trafiğinin, Türkiye ve Orta Asya arasında bu şekilde hafifletilmesi planlanıyor. Gelirken tahıl ve petro kimya ürünlerinin, giderken ise gıda ve inşaat ürünlerinin taşınması konusunda ciddi bir hacme ulaşacağız. Lojistik ve nakliye anlamında bize burada çok görev düşüyor. Bu hat dünya tarafından takip edilen bir hat. Olaya biraz stratejik yaklaşmamız lazım. Arkas Lojistik olarak bunu ilk yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Konteynerlerin iç yüklemesi Mersin'deki tesisinde yapan Arkas Lojistik, Bakü ve Aşkaabat'a kadar mal teslimini yapacak. Soya küspesi ve derz dolgu malzemesi dolu konteynerler Gürcistan'ın Ahıkelek İstasyonu'nda Türk vagonlarından Azeri vagonlarına aktarılacak.

Toplam 16 vagonda, 32 konteyner içerisinde 650 ton soya küspesi ile seramik yapıştırıcısı taşıyacak olan tren, toplam 2 bin 100 kilometre yol katedecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER