Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Türkiye’nin En Uzun Tüneli Ulaşıma Açıldı

Türkiye’nin En Uzun Tüneli Ulaşıma Açıldı

22 Kasım 2017 Çarşamba, 14:59:40
Türkiye’nin En Uzun Tüneli Ulaşıma Açıldı
14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise 3. uzun çift tüplü karayolu tüneli Ovit Tüneli ulaşıma açıldı…

Ovit Tüneli hizmete açıldı. 14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzunu dünyanın ise 3. uzun çift tüplü karayolu tüneli olma özelliği taşıyan Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrolü olarak başladı.

412 milyon 366 bin TL yatırımla hayata geçirilen Ovit Tüneli ile Rize- Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre kısaldı.

13 Mayıs 2012’te temeli atılan tünelin giriş kotu 2054, çıkış kotu ise 2260 metre oldu.

Ovit Dağı geçidi dün gece başlayan kar yağışı ile ulaşıma kapandı. Bölgede yolun ulaşıma kapanmasıyla birlikte aydınlatma ve mekanik aksamlarının yapımı süren Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Tünel ile birlikte 12 saat kesintisiz ulaşım sağlandı. Sürücüler, bu sabah Ovit Dağı geçidinden geçmek için geldiklerinde tünelin ulaşıma açıldığını öğrendiler.

137 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU
Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılında Osmanlı devletinin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesi 137 yıl sonra gerçekleşmiş oldu.

Ovit projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer aldı. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. Kazma ve küreklerle yol yapımının başlanan bölgeye Rizeliler gruplar halinde gönderildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel projesi ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle Ovit tünelinde ışık göründü töreni yapıldı. Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14. 3 kilometrelik Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü tüneli oldu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER