Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Sefaköy Başakşehir Havaray Hattı İptal! Yerine Metro Gelecek!

Sefaköy Başakşehir Havaray Hattı İptal! Yerine Metro Gelecek!

14 Kasım 2017 Salı, 14:04:12
Sefaköy Başakşehir Havaray Hattı İptal! Yerine Metro Gelecek!
İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Sefaköy-Başakşehir havaray projenin iptal edildiğini yerine metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini açıkladı…

Sefaköy Başakşehir havaray hattı projesi iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, havaray hattının yerine metro ve hafif raylı sistem yapacaklarını açıkladı.

Sefaköy Başakşehir havaray projesinin ihalesini kazanan Alarko Holding 27 Temmuz'da,  Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray ihalesinin revizyon ihtiyacı doğması nedeniyle iptal edildiğini açıklamıştı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal ise bugün projenin iptal edildiğini duyurdu.

Küçükçekmece Belediyesi yanındaki Zemin Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi'ni denetleyen ve yetkililerden bilgi alan Uysal, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Başkan Uysal, eski Küçükçekmece Belediye Binası'nın bulunduğu yerden, yani Sefaköy'den Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'na kadar sürecek 15 kilometrelik havaray Sefaköy Başakşehir havaray hattının iptal edildiğini ve yerine metro yapılacağını açıkladı.

VATANDAŞ RAHATSIZ

Havaray projesinin cazip olsa da Sefaköy esnaf ve vatandaşının projeden ciddi rahatsız olduğunu belirten Uysal, "Havaray, dar bir alandan geçmek zorunda kalacağı için kamulaştırma olacağı, binaların önünden geçeceği için görüntü kirliliğine yol açabileceği şeklinde şikayetler aldık. İlçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın bu rahatsızlıklarını dikkate alarak, her ne kadar maliyet biraz artmış olsa bile artık havarayı iptal ediyoruz. Onun yerine metro ve hafif raylı sistemi hayata geçiriyoruz. O projeyi revize edip kısa zamanda buranın yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacağız” dedi.

HAVARAY YERİNE METRO
Uysal, “Metro ve hafif raylı sistemin özellikle Beşyol bölgesinde metro olarak geçmesi gerekir. Orada hem Büyükşehir adına ciddi bir kamulaştırma yükü hem de vatandaşımız adına onları rahatsız edici bir yapı vardı. Gerekirse daha sonraki yerlerde işi hızlı ve çabuk bitirme adına bazı yerlerde yol üstünde, bazı yerlerde ise yol altında yapılacak. Bunun örnekleri var. Daha önce Aksaray-Esenler ve Vezneciler-Sultançiftliği'nde olduğu gibi. İnşallah yeni bir planlama ile bunu yapacağız” diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER