Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Banliyö Hatları 2018’de Açılıyor

Banliyö Hatları 2018’de Açılıyor

16 Ekim 2017 Pazartesi, 09:38:38
Banliyö Hatları 2018’de Açılıyor
2013’te yenileme çalışmaları nedeniyle kapatılan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci Halkalı banliyö hattı 2018’de açılıyor…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul banliyö hatlarında sona gelindiğini söyledi.


2013’te yenileme çalışmaları nedeniyle kapatılan İstanbul’da Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci Halkalı banliyö hatları açılış tarihi olarak 2018 açıklandı.


29 Mayıs 1969 tarihinden bu yana Haydarpaşa-Pendik arası hizmet veren tren hattı 19 Haziran 2013’te yenileme çalışması nedeniyle kapatılmıştı.


Hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesiyle entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti.


Seferlerin durmasının ardından uzun yıllardır patika yol haline gelen tren hatlarında, bugünlerde çalışmalara hız verildi.


Habertürk'ten Uzay Kesmen'in haberine göre hattın pek çok bölümünde çalışmalar eşzamanlı olarak yürütülürken, şu anda yeni istasyonların yapım ve rayların döşeneceği zeminin sağlamlaştırma işlemleri de belli noktalarda sürüyor.


Hattın bir bölümünde rayların döşenmesi işlemleri de devam ediyor. Bakanlığın ‘Gebze-Halkalı banliyö hattının iyileştirilmesi’ projesi kapsamında ise mevcut 2 demiryolu hat sayısının 3’e çıkarılarak, altyapının tamamı yenileniyor.


Bu sayede, 2 hatta banliyö trenleri çalışırken diğer hat ise şehirlerarası yük ve yolcu trenleri tarafından kullanılacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER