Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Havalimanı’nın Yolcu Köprüleri İlk Kez Görüntülendi

3.Havalimanı’nın Yolcu Köprüleri İlk Kez Görüntülendi

13 Eylül 2017 Çarşamba, 11:13:58
3.Havalimanı’nın Yolcu Köprüleri İlk Kez Görüntülendi
3.Havalimanı projesinin inşaatının tamamlanan yolcu köprüleri ilk kez havadan görüntülendi…

3.Havalimanı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. İlk etabının yüzde 64,5’i tamamlanan projenin montajı tamamlanan yolcu köprüleri ilk kez havadan görüntülendi. Ana terminal binasının dış camlarının ve çatı kısmının bir kısmının tamamlandığı görüldü.


Havalimanı inşaatındaki son durum ve körük olarak adlandırılan montajı tamamlanan yolcu köprüleri ise havadan drone ile görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde havalimanının ortaya çıktığı, uçakların yanaşacağı montajı tamamlanan körük diye bilinen yolcu köprüleri görülüyor. Görüntülerde ayrıca 29 Ekim 2018 tarihinde açılması planlanan havalimanı projesinin ana terminal binasının son şeklinin ortaya çıktığı görülüyor. Ana terminal binasında kimi kısımlarda terminalin dış camlarının ve çatısının tamamlandığı kimi kısımlarda ise çalışmaların devam ettiği dikkat çekiyor.

143 adet yolcu köprüsünün yer alacağını belirten İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, 4 adet yolcu köprüsünün montajının tamamlandığını söyledi.

Akçayoğlu, “ Şu anda 114 noktadan aynı anda uçak yanaşması durumunda köprülü servis verebileceğimiz bir durumdayız. 143 tane yolcu köprümüz var, bunların yaklaşık 42 tanesi projeye intikal etmiş durumda. Programına göre hem üretimi hem montajı devam ediyor. 4 tane köprünün montajı bitti" dedi.

29 EKİM 2018’DE AÇILIYOR
Projenin istenilen ölçekte ilerlediğini belirten Akçayoğlu, projenin 29 Ekim 2018’de açılması planlandığını söyledi.

TÜRKİYE’DE BÖYLESİ YOK

A-380 türü uçaklar için havalimanında oluşturulan yolcu köprülerinden bahseden Akçayoğlu, "En önemlisi mesela A-380'ler için 3 köprü birden yanaşıyor çünkü en üst kattaki business ve diğer ekonomi bölümü için. Projemizde 4 tane A-380 aynı anda yanaşabiliyor olacak. Türkiye'de daha böyle bir servisi veren havalimanımız yok. Bir nolu pist bitti, yanındaki taksi yolu da bitti, acil pist dediğimiz, 1 nolu pist bir set olarak bitti. 2 nolu pistinde hafriyat çalışmalarının yüze 75-80'i bitti. Terminal binasının bir an önce cephe ve çatısının kapatılmasını hedefliyoruz. Çünkü çok çok büyük bir metrekareden bahsediyoruz. 300 bin metrekare sadece ana blokta çatı kaplama işimiz var. Kubbelerimiz var 311 tane, Mimar Sinan'dan esinlendiğimiz kubbeler var. Bunlar biraz emek yoğun işler olduğu için zamanında yetiştirmemiz önemli" ifadesinde bulundu.

YILDA 200 MİLYON YOLCU TAŞIYACAK
3. Havalimanı’nın dünyanın en büyüklerinden biri olacağını belirten Akçayoğlu, projenin tüm fazlarının tamamlandığında yıllık 200 milyonu aşan yolcu kapasitesine sahip olacağını söyledi.

4 etapta tamamlanacak olan havalimanının yaklaşık maliyetinin 10 milyar avro olduğunu belirten Akçayoğlu, ilk etabının 2018 sonu tamamlanması hedefleniyor dedi.

Akçayoğlu, “Havalimanında terminal binaları, hava trafik kontrol kuleleri, her uçak tipine uygun 6 bağımsız pist ile bağlantı taksi yolları bulunacak. Projede ayrıca devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, oteller, itfaiye ve benzeri destek tesisleri de yer alacak” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER