Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Eğiste Viyadüğü Türkiye’nin En Yükseği Olacak

Eğiste Viyadüğü Türkiye’nin En Yükseği Olacak

28 Ağustos 2017 Pazartesi, 15:16:14
Eğiste Viyadüğü Türkiye’nin En Yükseği Olacak
Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü olma ünvanını taşıyan Eğiste Viyadüğü’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İç Anadolu’ya Akdeniz’e bağlayacak olan viyadük, mevcut yolu 4.4 kilometre kısaltacak…

Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü Eğiste Viyadüğü, ulaşımı rahatlatmaya geliyor.  Konya'nın Hadim ilçesinde, Toros Dağları üzerine yapımına başlanan bin 372 metre uzunluğundaki Eğiste Viyadüğü, biri 166 metre olmak üzere 8 orta ayaktan oluşacak.


YOL 4,4 KİLOMETRE KISALACAK
Hizmete açıldığında mevut güzergahı 4,4 kilometre kısaltacak olan Eğiste Viyadüğü, İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlacak.

Konya-Hadim-Taşkent ile Karaman'ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birbirine bağlayan Hadim Devlet Yolu'nda, Türkiye'nin prestijli projelerinden biri yükseliyor.


Konya ile Antalya'yı birbirine bağlayan alternatif güzergahlar arasında yer alan karayolunda, bir süredir devam eden duble yol ve tünel çalışmalarına Eğiste Viyadüğü projesi de dahil edildi.


Karayolunun Hadim ilçe sınırlarındaki dik yokuş ve keskin virajla aşılan Eğiste deresi bölümünde yapımına başlanan viyadük, ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak.


62,3 KİLOMETRE
Karayolları Konya 3. Bölge Müdürlüğü yol ağında bulunan Toroslar üzerindeki Hadim Devlet Yolu'nda yapımı süren viyadük, yolun 60,9 ila 62,3. kilometreleri arasında toplam bin 372 metre uzunluğunda.


TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEĞİ
Viyadük, 12,50 metre gabarili çift yol platformunda inşa edilerek, duble gidiş-geliş yol özelliğiyle faaliyet gösterecek. Viyadük, 42 ila 166 metrelik 8 orta ayak üzerinde inşa edilecek. Bu özelliğiyle "Türkiye'nin en yüksek ayaklı köprüsü" olacak.


Çalışmaların tüm hızla devam ettiği projenin 100 günde tamamlanması planlanıyor.

KONYA ANTALYA ARASI 2 SAATE İNECEK
Viyadüğün Konya-Antalya arasını 2 saate indireceğini belirten Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, “İlçemizin bugüne kadar tek seferde aldığı en büyük yatırımlarından birisi olan Eğiste Viyadüğü'nün toplam maliyeti 220 milyon TL” dedi.
AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER