Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Yüksek Hızlı Tren 2018 Sonu Haydarpaşa ve Halkalı’da

Yüksek Hızlı Tren 2018 Sonu Haydarpaşa ve Halkalı’da

10 Ağustos 2017 Perşembe, 13:54:53
 Yüksek Hızlı Tren 2018 Sonu Haydarpaşa ve Halkalı’da
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 sonu Ankara’dan halkan bir YHT hattının Haydarpaşa ve Halkalı’ya kadar gideceğini açıkladı…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında banliyö hatlarının metro standartlarına getirileceğini söyledi.

Tren hatlarının marmarayla bağlantısının sağlanacağına dikkat çeken Arslan, 2018 sonu Ankara’dan hareket eden bir yüksek hızlı trenin Haydarpaşa ve Halkalı’ya kadar gideceğini belirtti.

Marmarayın devamı olan iki banliyö hattının 2018’de tamamlanacağını müjdeleyen Bakan Arslan, Avrupa-Asya arasında kesintisiz demiryolu işletmeciliğinin de yapılacağını belirtti.


Arslan, “ Mevcut iki hattı metro standardına getirirken, yanına üçüncü bir hat yapıyoruz Gebze’den-Halkalı ’ya kadar. Bu üçüncü hattımız gündüzleri yüksek hızlı trenlere hizmet edecek, gece ise yük trenlerine hizmet edecek.” dedi.
 
ANKARA HAYDARPAŞA ARASI 3 SAATE İNECEK
İstanbul’da Marmaray projesinin devamı olan banliyö hatlarının metro standardına getirme çalışmaları tamamlandığında Ankara’dan kalkan YHT’lerin Haydarpaşa’ya 3 saatte, Halkalı’ya da 3 buçuk saatte ulaşacağının altının çizen Arslan, “Ankara-Sivas YHT Hattı’nın tamamlanması ile Sivas-Ankara 2 saat, Sivas-İstanbul 5 saat, Sivas-Halkalı ise 5 buçuk saat olacak. Sivas’tan çıkan bir yolcumuz 5 buçuk saatte Halkalı’ya kadar gelebilecek” ifadesinde bulundu.

HALKALI KAPIKULE DEMİRYOLU BU SENE İHALEYE ÇIKACAK
Halkalı-Kapıkule demiryolu hattının projelendirmesinin bittiğini ve bu sene ihaleye çıkacağını açıklayan Arslan, “Sivas’tan çıkan bir yolcumuz hızlı trenlerimizi kullanarak Kapıkule’ye kadar gelebilecek. 2022-2023’e kadar Halkalı-Kapıkule’yi bitirmek istiyoruz ki böylece ülkemizin doğusundan çıkan bir tren Londra’ya kadar gidebiliyor olsun.” Dedi.
 
DEMİRYOLLARINA 700 PERSONEL ALINACAK
Ahmet Arslan, Devlet Demiryolları’na ağırlıkla mühendis, tekniker, hukukçu, memur ve 150 de işçi arkadaşımız olmak üzere 700 personel alacaklarını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER