Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Nurdağ Tüneli Türkiye’nin En Uzunu Olacak

Nurdağ Tüneli Türkiye’nin En Uzunu Olacak

07 Ağustos 2017 Pazartesi, 16:14:26
Nurdağ Tüneli Türkiye’nin En Uzunu Olacak
10 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun demiryolu tüneli olma özelliği taşıyan Nurdağ Tüneli’nde çalışmalar tüm hızıyla deva ediyor…

                                                                                                                  
İstanbul, Ankara ve Konya’dan -Adana-Osmaniye ve Gaziantep illerine hızlı trenle ulaşım sağlamak amacıyla projelendirilen Mersin-Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu projesi kapsamında inşa edilen Nurdağ Tüneli, toplam her biri 10 kilometre uzunluğunda 2 adet tüpten oluşuyor.

TÜRKİYE’NİN EN UZUNU
Mersin-Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu projesi kapsamında inşa edilen Nurdağ Tüneli, Osmaniye’nin Bahçe ilçesi ile Fevzipaşa arasında yer alıyor. Nurdağ Tüneli, 10 kilometre uzunluğuyla ülkemizin en uzun demiryolu tüneli olacak.
 
Proje kapsamında ayrıca Nurdağ-Başpnar Varyantının yapımı da yer alıyor. Söz konusu varyantın tamamlanmasıyla da 32 kilometer uzunluğundaki demiryolu hattı 15 kilometre kısalarak 17 kilometreye düşecek.
 
KONYA, GAZİANTEP’E KAPI KOMŞU OLUYOR   
Çalışmaları hızla devam eden Konya-Karaman-Adana-İncirlik-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu projesi tamamlandığında Konya-Gaziantep arasındaki seyahat süresi de önemli oranda düşecek.
 
11 SAATLİK YOL 4 SAATE İNECEK
Yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği Konya-Gaziantep arasındaki demiryolu hattının uzunluğu 665 kilometreden 581 kilometreye düşerken, seyahat süresi de 11 saatten 4 saat 35 dakikaya düşecek. 160-200 km/h hıza uygun olarak inşa edilen demiryolu; çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER