Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Yeni Zigana Tüneli’nin 6 Kilometresi Kazıldı

Yeni Zigana Tüneli’nin 6 Kilometresi Kazıldı

20 Haziran 2017 Salı, 14:26:29
Yeni Zigana Tüneli’nin 6 Kilometresi Kazıldı
Avrupa’nın en uzun tüneli unvanını taşıyan Zigana Tüneli’nde 6 kilometre kazıldı. Toplam 29 kilometre uzunluğundaki tünelin 2019 sonu hizmete açılması planlanıyor…

Doğu Karadeniz'i Ortadoğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun da geçtiği güzergahta inşaatı devam eden yeni Zigana Tüneli projesinde çalışmalar aralıksız sürüyor.

İnşaatına Gümüşhane yönünde Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da başlana Zigana Tüneli projesinde 6 kilometresi kazıldı.

Günde ortalama 10 metre kazı yapılabilen tünelde yıl sonuna kadar yaklaşık 8-9 kilometreye ulaşılması hedefleniyor.

TOPLAM 29 KİLOMETRE
İnşası devam eden dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzunu olacak çift tüp tünel Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisi ile Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başarköy arasında her biri 14,5 kilometre olmak üzere toplam 29 kilometre uzunluğunda tasarlanıyor.


AA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan Gümüşhane Valisi Okay Memiş,, proje bedeli 550 milyon TL olan tünelin toplam maliyetinin bağlantı yolları ve diğer işlemler dolayısıyla 1 milyar TL’yi  bulacağının tahmin edildiğini söyledi.


1,5 SAATLİK YOL 40 DAKİKAYA İNECEK
Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi'nden bin 15 metre kotundan girilip, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılıp, yüzde 0,85 eğimle inerek Köstere Vadisi'nden bin 212 metre kotundan çıkmak suretiyle Zigana Dağı geçilecek.


Mevcut Zigana Tüneli yaklaşık bin 800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli'ne ise yaklaşık 800 metre düşük kottan girilerek Zigana Dağı yaklaşık 560 metre düşük kottan geçilmiş olacak.


Zigana Tüneli boyunca havalandırma amaçlı 3 şaft yapısı oluşturulacak. Gümüşhane-Trabzon arasındaki yolun 8 kilometre kısalacağı proje bünyesinde 2,7 milyon metreküp kazı, 800 bin metreküp beton imalatı gerçekleştirilecek.


Zigana Dağı'nın önce tırmanılması, ardından da inilmesi dolayısıyla Gümüşhane-Trabzon arasındaki 100 kilometrelik virajlı yol, hava ve yol durumuna göre değişmekle birlikte 1-1,5 saat arasında katedilebiliyor. Türkiye'nin en uzun karayolu tünelinin ulaşıma açılmasının ardından bu yolun 40 dakikada alınacağı tahmin ediliyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER