Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Yeni Hızlı Tren Hatları Geliyor

Yeni Hızlı Tren Hatları Geliyor

07 Haziran 2017 Çarşamba, 09:43:30
Yeni Hızlı Tren Hatları Geliyor
Türkiye demir ağlarla örülüyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hızlı tren yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni hızlı tren hatları haberimizde…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,  yüksek hızlı tren yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.


Bu çalışmalar kapsamında hükümetin yatırım programında yer alan Ankara Sivas Hızlı Tren Hattının 2018 sonu tamamlanması planlanıyor.

Erzincan- Erzurum-Kars hızlı demiryolu hattında ise proje hazırlama ihalesine bu yıl içerisinde çıkılacak. 245 kilometrelik Sivas-Erzincan hızlı tren projesinin ise ilk etabı olan Sivas- Zara arası altyapı ön yeterlilik ihalesi yapıldı.


İSTANBUL’YA YENİ HIZLI TREN HATTI

İstanbul’a da yeni bir hızlı tren hatları geliyor. 124 kilometre uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3.Havalimanı Halkalı yüksek hızlı tren  hattı ise yatırım programına alınmak üzere Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayına sunuldu.

İHALEYE ÇIKMAYA HAZIRANIYORLAR
İstanbul'la Edirne arasını bir saate indirecek 'Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren' hattı,  150 kilometreden oluşan Çerkezköy-Kapıkule ve 80 kilometreden oluşan Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Çerkezköy- Kapıkule kesiminin bu yıl yapım ihalesine çıkılması planlanırken, Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy için 2017 yılı ikinci yarısında yapım ihalesine çıkılması hedefleniyor.

2019’DA İKİ HAT RAYLARDA
Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu ve Bursa-Bilecik hızlı demiryolu hattının 2019’da hizmete açılması planlanıyor.

Antalya-Burdur/Isparta- Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projelerinde kesin proje hazırlama çalışmaları ise sürüyor. Güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye- Kahramanmaraş-Gaziantep arasındaki kesimlerde proje yapım ile altyapı yapım çalışmaları sürüyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hızlı tren hatlarının yanı sıra yeni tren garı inşaatlarına da hız verdi. Bu kapsamda  Ankara  YHT gar kompleksi bünyesinde yer alan Yenimahalle, Etimesgut ve Sincan'da yaşayan vatandaşların Ankara YHT gara gelmeden YHT ve Başkentray'dan faydalanmaları için Etimesgut-Emirler'de her türlü sosyo-kültürel donatılara sahip YHT Batı Aktarma Gar planlandı. Öte yandan yakın zamanda artan YHT trafiğini desteklemek için İstanbul Anadolu yakasında Anadolu YHT Terminali, Sivas, Erzincan, Antalya, Bursa, Afyonkarahisar ve Karaman YHT terminalleri yapılacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER