Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Güzergahı İçin Çalışmalar Başladı

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Güzergahı İçin Çalışmalar Başladı

25 Mayıs 2017 Perşembe, 14:40:15
 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Güzergahı İçin Çalışmalar Başladı
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesini kazanan Yüksel Proje, çalışmalara start verdi….

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi start aldı. Projenin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesini kazanan Yüksel Proje Uluslararası AŞ çalışmalarına başlıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapılan ihalede en yüksek puanı alan Yüksel Proje Uluslararası AŞ ile sözleşme imzalandı.


Yüksel Proje, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yaparak zemin verilerini tespit edecek. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde mühendislik projelerinin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.


İstanbul trafiğine rahatlatması beklenen tünel, boğazı suyun altından geçecek. Tek tüpte hem karayolu hem de demiryolunun geçiş yapacağı tünelde ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.


GÜNDE 6,5 MİLYON YOLCU
Günde 6.5 milyon yolcunun yararlanacağı 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin bir ayağı Avrupa Yakası’nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM Otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık kavşağına bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak. Tünel TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.


Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan projenin 5 yılda tamamlanması planlanıyor. Tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli'den Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Avrupa Yakası’nda Hasdal kavşağından Anadolu Yakası’nda Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER