Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı

İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı

24 Nisan 2017 Pazartesi, 09:14:04
 İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı
İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a 5 yeni metro hattı müjdesi verdi. İhale süreçlerinin tamamlandığını belirten Topbaş, önümüzdeki günlerde yapım çalışmaların başlayacağını söyledi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Meclis 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın yönettiği oturumda 2016 yılında yapılan çalışmaları ve yapılacak projeleri anlattı.

13 yılda 98 milyar TL yatırım yaptıklarını belirten Kadir Topbaş, bu yılki yatırım bütçesinin de 16,5 milyar TL olduğunu söyledi.

5 YENİ METRO HATTI GELİYOR
Istanbullulara 5 yeni metro hattı müjdesi veren Topbaş, 5 hattın ihale sürecinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarına başlanacağını belirtti.

400 KİLOMETRELİK HAT
İstanbul’a 5 yeni metro hattı daha yapacaklarını açıklayan Kadir Topbaş, “Şu anda 5 metro hattımız sözleşme imzalama aşamasına geldi. Yakın gelecekte de temel atmalarını beraber yaparız. 6 kilometrelik Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, 9.7 kilometrelik Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekme –Halkalı Metrosu, 12 kilometrelik Kaynarca-Pendik Tuzla Metrosu, 17.8 kilometrelik Çekmeköy- Taşdelen- Sultanbeyli Metrosu ile 13 kilometrelik Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu. Esasında 6 hat ihaleye çıkmıştık bir tanesine itiraz edildiği için bekliyor. Bu 5 metro hattının sözleşmeleri imzalanmak üzere ve yakında temellerini atacağız. Böylece 2019’un sonuna gelirken İstanbul’un 400 km üzerinde raylı sistemi dönemimizde kazandırmış olacağız.”dedi.

İstanbul’da 45,1 kilometre olarak devraldığımız raylı sitemleri 150 kilometreye çıkardık. İnşaatı devam eden de takriben 180 km metro hattı var diyen Topbaş,”14,3 kilometre Dudullu- Kayışdağı- İçerenköy- Bostancı Metrosu. 18 kilometre Mecidiyeköy-Kağıthane- Mahmutbey Metro Hattı. 6,5 kilometre Mecidiyeköy- Kabataş Metro Hattı. 10,1 kilometre Eminönü- Eyüp- Alibeyköy Metrosu. 13 kilometre Ataköy- Basın Ekspres- İkitelli Metrosu ve 20 kilometre Üsküdar–Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metrosu olmak üzere 99,7 kilometrelik raylı sistem inşaatının da devam ettiğini hatırlattı.

ÜSKÜDAR YAMANEVLER METROSU MAYIS’TA AÇILIYOR
Üsküdar-Çekmeköy metrosunun Üsküdar-Yamanevler arasındaki 9 istasyonu Mayıs ayında açacaklarını, 30 Ağustos’ta ise hattın tamamı hizmete gireceğini belirten Topbaş, “Bu hattın devamı olacak iki hattımızın ihalesini de yaptık. 6,9 km’lik Hastane- Sarıgazi- Taşdelen- Yenidoğan Metro Hattı. 10,9 Km’lik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı. Bu Hat Sabiha Gökçen Havalimanına kadar ulaşacak. Ayrıca, 15 km Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı ile Kayaşehir metrolarının da temelleri atılacak. Ümraniye'den Göztepe'ye metro yapıyoruz. Önemsediğimiz metro projelerinden biri de İncirli ve Göztepe’den Kadıköy’e gidecek hat. Havaray, İstanbul ulaşımı için önemli bir ulaşım projesi. 87 km’lik bir havaray projemiz var. 2019 sonunda raylı sistemlerin oranı yüzde 28’e ulaşacak. Bu önemli bir rakam, böylece Londra ile Paris’i geride bırakıyoruz. İstanbul’un nerede bir yoğunluk ihtiyacı varsa oralarda bu sistemleri ortaya koymaya çalıştık. 3. Havalimanından kent içine erişim noktasında Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmakta olduğu Gayrettepe’den itibaren bir metro var. Bizim de buna ilaveten yapacağımız Vezneciler’den Arnavutköy’e ve 3. Havalimanına gidecek metro hattımız var” diye konuştu.


İSTANBUL’DA RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU YÜZDE 332 ARTTI
Ulaştırma Bakanlığı’nın da 9 kilometrelik Bakırköy İDO -Kirazlı Hattı, 63,5 kilometrelik banliyö hattı Marmaray Yüzeyseli, 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen Havalimanı- Kaynarca ve 34 kilometrelik Gayrettepe- 3. Havalimanı Hattının inşaatı ile toplam 114 kilometrelik raylı sistem hattının inşaatına başladığını anlatan Topbaş, “Her şey planladığımız gibi devam ediyor. Mahalle mahalle metronun geçeceği yerleri belirledik. Asrın projesi Marmaray ile Asya ve Avrupa’yı Boğaz altından bağladık. Haliç Metro Köprüsü ve Aksaray bağlantısı ile İstanbul’da dakikalarla yolculuk dönemini başlattık. Kartal-Tavşantepe Seferlerini başlattık. Kadıköy-Tavşantepe artık 43 dakika. Pendik’ten metroya biniyor, Marmaray’la bu yakaya geliyorsunuz. Yenikapı’dan, Aksaray’a, Olimpiyat Stadına, Havaalanına ve Sarıyer’e kesintisiz ulaşıyorsunuz. Raylı sistem uzunluğunu yüzde 332 artırdık! 2004 yılında 45,1 kilometre olan metro ağını 2014’de 150 kilometreye çıkarttık. Raylı sistemleri 11 ilçede günde 532 bin kişi kullanıyordu. 2016 yılında bu rakam 2 milyon 300 bine çıktı. 2019’da raylı sistem hattımız 489 kilometre. 32 ilçede 7 milyon kişi yerin altından seyahat edebilecek. 2019 sonrası İstanbul’da raylı sistem hedefimiz ise 1000,15 kilometre” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER