Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Erkenek Tüneli Hizmete Açılıyor

Erkenek Tüneli Hizmete Açılıyor

17 Nisan 2017 Pazartesi, 13:38:10
 Erkenek Tüneli Hizmete Açılıyor
Erkenek Tüneli projesinde sona gelindi. Malatya'yı güneye bağlayacak olan tünelin 10 gün içinde hizmete açılması planlanıyor…


Yapımına 2011’de başlanan Erkenek Tüneli projesinde sona gelindi. Malatya'yı güneye bağlayacak olan tünelin 10 gün içinde hizmete açılması bekleniyor.


238,5 milyon TL yatrımla hayata geçirilen Erkenek Tüneli Malatya projesi bin 816 metre uzunluğunda iki tüpten oluşuyor.


Tünelin bittiğini belirten Karayolları 8. Bölge Müdürü Ahmet Gülşen, "Bir tek aşınması kaldı. Aşınma dediğimiz, konfor tabakası oluyor. Aynı zamanda, güvenlik anlamında oto korkuluklar yapılacak. Dolayısıyla 1 hafta 10 gün sürelik bir işi kaldı" dedi.

YOL 600 METRE KISALACAK
D 850 Karayolu üzerinde bulunan ve Türkiye'nin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak olan tünel açıldığı zaman yol yaklaşık 600 metre kısalacak. Tünelin tamamlanması ile bölgedeki tehlikeli olan trafik de güvenli ve daha konforlu hale gelmiş olacak.

YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ 2018’DE AÇILIYOR
Öte yandan Malatya ile Elazığ'ı birbirine bağlayan Yeni Kömürhan Köprüsündeki son durumu hakkında da bilgi veren Karayolları 8. Bölge Müdürü Ahmet Gülşen köprünün 2018 yılı içerisinde tamamlanmasını planladıklarını söyledi.

168 metre uzunluğundaki ana ayak (Pilon) başlangıcının yapılması ile köprünün belli seviyeye geleceğini ifade eden Gülşen, "Aynı zamanda kaynak işlerimiz de var. Bizim orada büyük bir fabrika var. Orada ayrıca şu ana kadar 2 bin 500 ton çelik işlendi. Toplamda bizim projede kullanılacak çelik 7 bin 500 tondur. Bunlar belli bir seviyeye geldi. Ondan sonra zaten o çelikler yüzdürülerek tabliye haline getirilecek kaldırılacak ve tabliye haline getirilecek" diye konuştu.

Yapılacak olan Kömürhan Köprüsünün İstanbul'daki Orhan Gazi Köprüsünün bir minyatürü olacağını kaydeden Gülşen, " Yüzdürme işlemi bu bölgede ilk defa yapılacak. Boğaz Köprüsünde ve Nissibi Köprüsünde, de kullanıldı. Ama orada yüzdürülmedi. Onlar yüzdürmediler taşıdılar. Bizim burada aynı zamanda da yüzdüreceğiz. Orhangazi Köprüsü de bu şekilde yapıldı. Yapılacak köprü Orhan Gazi köprüsünün bir minyatürüdür diyebiliriz. Bu köprü 660 metre uzunluğunda" dedi.


Kömürhan tünelinin de 2 bin 600 metre uzunluğunda olduğunu ve tamamlandığını dile getiren Gülşen, "Tünelimiz tamamlandı sadece trafiğe açılması kaldı. Tünel ile köprünün birlikte açılması gerekiyor" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 21 Mayıs 2017 Pazar, 13:28 17 nisanda açılan Mayıs bitiyor daha acilmadi CEVAPLA
Misafir - 13 Mayıs 2017 Cumartesi, 08:23 mayıs ayı geldi hani biz acılısını gormedik CEVAPLA
DİĞER HABERLER