Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Ümraniye Metrosu Mayıs Sonu Açılıyor

Ümraniye Metrosu Mayıs Sonu Açılıyor

12 Nisan 2017 Çarşamba, 11:16:36
Ümraniye Metrosu Mayıs Sonu Açılıyor
Üsküdar Sancaktepe metro hattının Ümraniye’ ye kadar olan kısmı Mayıs sonu hizmete açılmaya hazırlanıyor…

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattında sona gelindi. Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olma özelliği taşıyan hattın Üsküdar’dan Ümraniye’ye kadar olan kısmı Mayıs ayı sonunda hizmete açılmaya hazırlanıyor. Tamamı ise Ağustos 2017’de açılacak.


Anadolu Yakası’nın Kartal Kadıköy’den sonra ikinci büyük metrosu olan Üsküdar Sancaktepe metro hattı 17 kilometre hat üzerinde 16 istasyondan oluşuyor.


Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro güzergahı şöyle;
1.    Üsküdar
2.    Fıstıkağacı
3.    Bağlarbaşı
4.    Altunizade
5.    Kısıklı
6.    Bulgurlu
7.    Ümraniye Çarşı
8.    Yamanevler
9.    Çakmak
10.    Ihlamurkuyu
11.    Altınşehir
12.    İmam Hatip Lisesi
13.    Dudullu
14.    Necip Fazıl
15.    Madenler
16.    Çekmeköy Sancaktepe


Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olacak ve böylelikle Anadolu ve Avrupa kıtaları arasında da rahat erişim imkanı sağlayacak. Aynı zamanda Altunizade İstasyonu ile Metrobüs'e, tüm istasyonlarda da karayolu toplu taşıma sistemlerine erişim imkânı sağlayacak.


Ümraniye'deki trafik yoğunluğunu önemli ölçüde rahatlatacak olan metro hattının tüm peronlarında yolcuların ray hattına düşmesine engel olacak (PAKS) Peron Ayırıcı Kapı Sistemi kullanıldı. PAKS sisteminde peronlarda bulunan kapılar trenlerin kapılarıyla senkronize çalışarak yolcuların ray hattıyla bağlantısı kesilecek. Hattın güvenlik için tünellerde havalandırma, acil kaçış tünelleri, yangın koruma sistemi, aydınlatma ve diğer tüm ayrıntılar en ince detayına kadar yapıldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER