Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesini Kazanan Belli Oldu

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesini Kazanan Belli Oldu

10 Nisan 2017 Pazartesi, 12:08:35
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesini Kazanan Belli Oldu
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesini kazanan firma belli oldu. 20 günde içinde kazanan firma ile sözleşme imzalanacak. O firma haberimizde…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapılan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projeninin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinin, teknik ve mali tekliflerin değerlendirilmesi süreci tamamlandı. Böylelikle 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesini kazanan firma belli oldu. Ihaleyi en yüksek puanlı Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. kazandı.


İhalede, 10 günlük itiraz süresinin ardından 20 gün içinde firmayla sözleşmenin imzalanması planlanıyor.


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesine 4 teklif gelmişti. Proje ihalesinde 87,96 puan alan Tecnimont Civil Construction SPA 20 milyon 500 bin lira, 91,27 puan alan Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı 24 milyon 760 bin lira, 92,09 puan alan Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı 32 milyon 950 bin lira ve 100 puan alan Yüksel Proje Uluslararası AŞ 28 milyon 835 bin lira teklif vermişti.


Etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor.


HEM KARAYOLU HEM DEMİRYOLU BULUNACAK
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi hem karyolu hem de demiryoluna hizmet verecek. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.


Tünelin bir ayağı, Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'ndan başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.


9 METRO HATTIYLA ENTEGRE OLACAK
Büyüklüğü ve kapsamı ile dünyada ilk olacak olan 3 Katlı Büyük  İstanbul Tüneli,TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.


Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilecek olan tünelin 5 yıl içinde hizmete girmesi hedefleniyor.


Tünel hizmete girdiğinde Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.


GÜNDE 6,5 MİLYON YOLCU YARARLANACAK
Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER