Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Çanakkale Boğaz Köprüsü 4 Bin Kişiye İş Kapısı Olacak

Çanakkale Boğaz Köprüsü 4 Bin Kişiye İş Kapısı Olacak

07 Nisan 2017 Cuma, 14:10:04
Çanakkale Boğaz Köprüsü 4 Bin Kişiye İş Kapısı Olacak
2018’de hizmete açılması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü tamamlandığında 4 bine yakın kişiye istihdam sağlayacak…

 Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümüne yani 2018 sonu hizmete açılması planlanan köprünün 4 bine yakın kişiye istihdam sağlayacağını belirten Özdemir, dünyanın en uzun aralıklı köprüsünün yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilen ihalesini 2 Türk ve 2 Güney Koreli firmanın birlikte kazandıklarını hatırlattı.

 
RİNGİ TAMAMLAYACAK
1915 Çanakkale Köprüsü’nün Marmara Denizi’nin etrafındaki ringi tamamlayacağına dikkat çeken Özdemir, köprünün ekonomi ve turizm açısından önemine dikkat çekerek şöyle konuştu, “Marmara Denizi'nin içinde 3 köprü, iki denizin altından birisi demiryolu birisi karayolu olmak üzere 5 defa Asya'yı Avrupa'ya birleştirdik, bu 6'ncısı olacak. Bunun başka bir özelliği var; bu artık Marmara Denizi'nin etrafında bir ringi tamamlayacak. Avrupa'dan gelen turist veya herhangi bir ithal malzeme, İstanbul'a uğramadan doğrudan otoyollarla ve Çanakkale Köprüsü'yle Anadolu ve batı Anadolu'ya kolaylıkla ulaşacak. Bunun yanında, batı Anadolu Türkiye'nin önemli bir ihracat merkezi. Hem sebze hem sanayi üretimleri yönünden ve bunların da Avrupa'ya ihracatı söz konusu. İşte bu köprü vasıtasıyla Avrupa daha yakın olacak” dedi.

DÜNYANIN EN UZUNU
10,5 milyar TL’lik köprünün dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacağını ifade eden Özdemir, köprünün batıdaki turizm yatırımlarına da katkı sağlayacağını belirtti.
Özdemir, “"Biz daha çok Antalya'yı, güney sahillerimizi turizmde kullanabiliyoruz. Batı sahillerimizi, Çanakkale civarını çok fazla kullanamıyorduk. Bu köprü vasıtasıyla buralarda daha çok turizm yatırımı yapılacak ve daha çok insan gelebilecek." dedi.


 SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER