Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Haliç’e Su Altı Karayolu Tüneli! İşte Haliç Su Altı Karayolu TÜneli Güzergahı!

Haliç’e Su Altı Karayolu Tüneli! İşte Haliç Su Altı Karayolu TÜneli Güzergahı!

04 Nisan 2017 Salı, 14:02:16
Haliç’e Su Altı Karayolu Tüneli! İşte Haliç Su Altı Karayolu TÜneli Güzergahı!
Kadir Topbaş’ın “ustalık eseri” olarak tanımladığı Haliç Su Altı Karayolu Tüneli’nin detayları belli oldu. Projenin detayları haberimizde…

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın “ustalık eseri” olarak tanımladığı Haliç Su Altı Karayolu Tüneli projesinin detayları belli oldu.


Haliç Su Altı Karayolu Tüneli projesi deniz seviyesinden 8.5 metre altında inşa edilecek.  Tünel deniz tabanına çakılacak kazıklar üzerine kurulacak.

80 metre derinliğe çakılması planlanan yaklaşık 44 kazık üzerine yerleştirilecek Haliç Su Altı Karayolu Tüneli’nin altında da üstünde de deniz olacak.
35 metre genişliğinde dikdörtgen şeklinde tasarlanan tüp 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olacak.


Haliç Su Altı Karayolu Tüneli’nin Fatih ilçesinde bulunan kısmı Unkapanı, ‘Tarihi yarımada tarihi ve kentsel sit alanı'; Beyoğlu'nda kalan kısmı Şişhane ise ‘kentsel sit alanı' olarak koruma altında. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve İBB Meclisi'nden 13 Mayıs 2016'da oyçokluğu ile geçen projenin uygulamaya geçmesi için, her iki bölgenin koruma kurullarının onayı gerekiyor. Proje, Beyoğlu'ndan sorumlu 2 No'lu Koruma Kurulu'nda görüşüldü. Mimar, sanat tarihçisi, arkeolog, sosyolog, tarihçi, şehir bölge plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan bir heyet tarafından değerlendirilen proje incelenmesi için İBB'ye geri gönderildi. Projenin Fatih'ten sorumlu 4 No'lu Koruma Kurulu'nda henüz görüşülmediği öğrenildi. Projenin denizde kalan kısmı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetki alanı içerisinde kalıyor.HALİÇ SU ALTI KARAYOLU TÜNELİ GÜZERGAHI

900 metre uzunluğunda tasarlanan Haliç Su Altı Tüneli güzergahında, Beyoğlu ile Fatih'i birbirine bağlayan Atatürk Köprüsü ile benzer bir rota izliyor. Köprünün kaldırılması ile Unkapanı boyunca ilerleyen Atatürk Bulvarı, Atatürk Köprüsü yerine su altı tüneli ile Haliç'e uzanacak. Kasımpaşa'da bulunan Kuzey Deniz Saha Komutanlığı önünden çıkacak tünel, Şişhane ve Karaköy güzergahlarına bağlanacak. Tünelin her iki yakadaki çıkış noktaları döner kavşaklarla yollara erişim sağlanacak.


ATATÜRK KÖPRÜSÜ İSTANBUL’A VEDA EDECEK
İBB Başkanı Kadir Topbaş, Atatürk Köprüsü’nün daha önceden kaldırılacağını duyurmuştu. Haliç Su Altı Karayolu Tüneli projesinin hayata geçmesi ve Atatürk Köprüsü'nün kaldırılması ile birlikte, Haliç kıyısında bulunan ve Mimar Sinan tarafından inşa edilen Sokullu Mehmet Paşa Cami ile Haliç Tersanesi arasından Şişhane'ye uzanan yol kuzeye kaydırılacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş da Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nin ve Karaköy'de bulunan Perşembe Pazarı bölgesinin yeniden revize edileceğini açıklamıştı. Proje ile birlikte Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nin yanı sıra cami çevresinde bulunan Saliha Sultan Çeşmesi ve çevresinin de düzenlenmesi planlanıyor. Öte yandan Perşembe Pazarı'ndan Galata Köprüsü'ne kadar uzanan güzergahta park ve yürüyüş yollarının yapımına başlandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER