Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İncirli Gayrettepe Metrosu Geliyor

İncirli Gayrettepe Metrosu Geliyor

03 Nisan 2017 Pazartesi, 09:37:24
 İncirli Gayrettepe Metrosu Geliyor
İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara yeni bir metro müjdesi daha verdi. İncirli’den itibaren E5 altından gelen metro projesi olduğunu belirten Topbaş, metro Kadıköy’e kadar gidecek dedi…

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu’nda toplu açılış töreninde konuştu. Bölgeye yapılacak yeni yatırımlar hakkında bilgi veren Topbaş, yeni bir metro hattını da müjdeledi.


İncirli’den itibaren E5 altından gelen metro projesi olduğunu belirten Başkanı Kadir Topbaş, “Bu hat İncirli’den Bademli’ye geliyor, oradan Perpa veya karşı tarafa geçmek üzere Gayrettepe’yle buluşacak. Örnektepe, Perpa o istikametten devam eden metrodan bahsediyorum. Gayrettepe’den sonra Kadıköy’e geçecek. Kasımpaşa’nın Beyoğlu’nun her tarafından metrolarla bağlantıları geliştiriyoruz” dedi.


2,6 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
13 yılda İstanbul’a 98 milyar TL, Beyoğlu’na da 2,6 milyar TL yatırım yaptıklarını belirten Kadir Topbaş,  ^Su yılki yatırım bütçemiz 16,5 milyar TL. Bugün de 36 milyon TL’lik  hizmetlerin açılışını yapıyoruz” dedi.

HALİÇ’E LEONARDO VE EKOLOJİK KÖPRÜLER
Beyoğlu ve Haliç çevresiyle ilgili projelerden bahseden İBB Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şu anda devam eden çok önemli projelerden bir tanesi de  Karaköy’den itibaren Koç Müzesi’ne kadar deniz üzerinden yürüme yolu yapıyoruz. 10 metre genişliğinde denizin üzerinde yüzer yol. 2 metresi bisiklet yolu 8 metresi yaya yolu. Sahile, Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelini koyuyoruz, denizin içerisine. Denizden şahlanmış bir heykel. Karaköy limanında gelen turistler yürüyerek geldikleri zaman Fatih’in heykelini burada görsünler, fotoğraf çeksinler. Koç Müzesi’ne kadar geldikten sonra, orada da ekolojik bir köprü yapıyoruz. Çayır çimen, güller içerisinden yürüyerek karşıya geçeceksiniz. Feshane’nin önünde iki tane ada var. Haliç’te o adaların arasından Leonardo köprüsüyle karşıya geçeceksiniz. Leonardo da Vinci’nin Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptığı ufak bir çizimi geliştirdik ve yapacağız. Oradan karşıya geçip Haliç’in sonuna kadar yürüyüş bandı oluşacak. Haliç’in diğer tarafından Eminönü’nden Fatih, Eyüp Sultan ve Gaziosmanpaşa tarafından devam eden tramvay yapacağız. İhalesini yaptık, şu anda imalatı inşaatı başladı. Yanında bisiklet yolu olacak. Küçükköy’e kadar gidecek bir iş. Hangi birini saysam. Kabataş Meydanı. Müthiş bir meydan. 60 bin metrekare ve trafik yer altında. Finiküler oraya gelecek. Mahmutbey’den gelen Beşiktaş’tan gelen metro oraya gelecek ve o metroyu Kabataş’tan sonra Salıpazarı’na Karaköy’e hatta Şişhane’nin altına kadar getireceğiz. Oradan bir yürüme tüneliyle Şişhane metrosuna bağlanacak. Aynı zamanda Kabataş’a gittiğiniz zaman isterseniz denizin altından yürüyerek Üsküdar’a geçeceksiniz. Daha nice işler. O meydanın altında ufak bir çarşısı, müzesi bin araçlık otoparkı ve Dolmabahçe Sarayı’nın önüne gelen tur otobüsleri onun altına park edecekler. Dışarıda hiç araba ve otobüs görmeyeceğiz. Modern iskelelerle her tarafa deniz ulaşımı sağlanacak. Bunların hepsini gerçekleşecek, inşaatları başlamış işlerden bahsediyorum.”


HALİÇ TERSANESİ’NE DÜNYANIN EN BÜYÜK İNOVASYON MÜZESİ
Tarihi İstanbul’un fethi kadar eski olan Haliç Tersanesi’ni dünyanın en büyük bilim teknoloji ve inovasyon müzesine çevireceklerini ve projenin bitmek üzere olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “Şu anda projeler bitmek üzere. Bütün dünya burayı konuşacak ve buraya gelecek. Bilim ve teknoloji ve inovasyon merkezi. Gençlerimizin çocuklarımızın gelip burada bilimsel çalışmalar yapacakları akademisyenlerin kendilerine yol gösterecekleri önemli bir merkez haline geliyor. Dünya ile yarışabilmenin yolu bu teknolojileri takip etmek, ayak uydurmak ve onlardan ileri geçmek. Geçmişte çeliğe en iyi suyu veren bizim ecdadımızdı” ifadesini kullandı.


Taksim meydan düzenlemesi büyük ölçüde tamamlandığını, İstiklal Caddesi’nin de bu kapsamda yeniden düzenleneceğini, Taksim’de Cami inşaatının da devam ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, Piyalepaşa’daki meydan düzenlemesi ve yer altı otoparkı inşaatının hızla devam ettiğini söyledi. Tepebaşı otoparkının da yenilendiğini hatırlatan Topbaş, Şişhane’den Okmeydanı istikametine nasıl bir ulaşım sistemi kurdurabilecekleri üzerinde çalıştıklarını, bürokratlarına bu hattın son planlarla yeniden gözden geçirilmesi talimatı verdiğini kaydetti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER