Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Gebze Haydarpaşa ve Kazlıçeşme Halkalı Banliyö Hatlarına Metro Ayarı

Gebze Haydarpaşa ve Kazlıçeşme Halkalı Banliyö Hatlarına Metro Ayarı

28 Mart 2017 Salı, 15:17:50
Gebze Haydarpaşa ve Kazlıçeşme Halkalı Banliyö Hatlarına Metro Ayarı
Ulaştirma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze Haydarpaşa banliyö hattı ve Kazlıçeşme Halkalı banliyö hatlarını 2018 sonunda metro standartlarına çevireceklerini söyledi...

Ulaştirma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, banliyö hatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gebze Haydarpaşa banliyö hattı ve Kazlıçeşme Halkalı banliyö hatlarını 2018 sonuna kadar metro standartlarına çevirecekerini belirten Arslan, "2018 yılı sonunda her iki banliyö sistemini de Gebze Haydarpaşa, Kazlıçeşme Halkalı'yı metro standardına çevirmiş olacağız Marmaray'daki metro araçları çalışacak orada. Ve burası kesintisiz hale gelecek" dedi.

ANKARA’DAN KALKAN TREN HAYDARPAŞA’YA KADAR GİDECEK
2018 sonuna doğru Ankara’dan kalkan bir hızlı trenin Haydarpaşa’ya kadar gidebileceğini belirten Arslan, “Ankara'dan yüksek hızlı tren Pendik'e kadar gidiyor, Pendik'ten sonra otobüslerle taşınıyor. Haydarpaşa'ya kadar gidemiyor. Marmaray var ama Marmaray devamında Kazlıçeşme'den Halkalı'ya kadar insanlar gidemiyor. İki kesinti var. Biz Marmaray projesine entegre olacak her iki yakadaki banliyö sistemlerini önce metro standartlarına getiriyoruz. İnşaat sürecinde ne yazık ki ihalelerden kaynaklı bir gecikme oldu ama her iki yakadaki banliyö hatlarında da şu an çok yoğun bir çalışma var. İşler oldukça hızlandı. 2018 yılı sonunda her iki banliyö sistemini de Gebze Haydarpaşa, Kazlıçeşme Halkalı'yı metro standardına çevirmiş olacağız Marmaray'daki metro araçları çalışacak orada. Ve burası kesintisiz hale gelecek. 64 kilometrelik bir güzergahtır Marmaray'ı da katarsanız yaklaşık 75 kilometrelik bir güzergahtır. Türkiye için önemli olan şu Ankara'dan kalkan bir yüksek hızlı tren Pendikte kalmayacak Haydarpaşa'ya kadar gidebilecek bir kısmı da Avrupa yakasına kadar gidebilecek” ifadesin bulundu.


AVRUPA’YA DA HIZLI TREN GELİYOR
Avrupa’ya giden hızlı tren inşaatına bu sene başlamayı planladıkları ifade eden Arslan, inşaatına bu sene başlamayı planladıklarını ifade etti. Inşaatının yaklaşık 4 sene süreceğini ifade eden Arslan, Avrupa’daki sistemlerle entegre olacak diye konuştu.

BAKÜ TİFLİS KART DEMİRYOLU HAZİRANDA RAYLARDA
Bakü Tiflis Kars demiryolu projesini Haziran sonunda hizmete açmayı planladıklarını belirten Bakan Arslan, “Avrupa'dan kalkan, Londra'dan kalkan bir tren Marmaray'ı da kullanarak kesintisiz Pekin'e kadar gidebilecek. Dizel taşımacılığa başlayacağız lokomotiflerle. Çin'den kalkan bir yük ya Karadeniz'in kuzeyinden Rusya üzerinden Avrupa'ya gidiyor ya da Hazar'ın güneyinden İran'ın güneyinden denizleri de kullanarak Avrupa'ya gidiyor. Bunları seyehat süreleri 45 ile 60 gün arasında. Halbuki dünyadaki en önemli koridorlardan biri olan orta koridorun tamamlayıcısı olan Bakü-Tiflis-Kars'ı bitirdiğimizde Pekin'den kalkan bir yük 12 ile 15 gün arasında Avrupa'nın istediğiniz noktasına gidebilecek” dedi.


ULAŞIMDA DEVRİM
Bakü Tiflis Kars demiryolu hattı ile seyehat sürelerinin üçte hatta dörtte bire düşeceğini vurgulayan Arslan, bu ulaşımda bir devrimdi diye konuştu.


Arslan, “Biz demiryoluyla yılda 26,5 milyon ton yük taşıyoruz sadece Bakü Tiflis Kazakistan 'yılda 10 milyon ton yük vereceğim' diyor. Yani Bakü-Tiflis-Kars'ın açılmasıyla birlikte biz ülkemizdeki demiryoluyla taşınan yük miktarını iki katına çıkaracağız. O yükün tamamı ülkemizden geçtiğinde tren geçtiği her kilometre başına para veriyor. Ülkemizin ticaretine çok önemli katkısı olacak sadece yük taşımacılığı değil katmadeğer katacak" açıklamasında bulundu” ifadesinde bulundu.


ALAÇATI HAVALİMANI İHALEYE ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR
Alaçatı Havalimanı’nın ihaleye çıkmaya hazırlandıklarını belirten Arslan, 3 yıl içinde inşallah bitireceğiz diye sözlerini tamamladı.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 16 Haziran 2017 Cuma, 01:09 Eski sahil yoluna baglanamazmi halkali banliyo hatti yer altina alinnsa ustu sahil yoluna katilalabilir CEVAPLA
DİĞER HABERLER