Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Havalimanı’na 60 Bin Konutu Aydınlatacak Güçte Enerji Merkezi

3.Havalimanı’na 60 Bin Konutu Aydınlatacak Güçte Enerji Merkezi

23 Mart 2017 Perşembe, 14:39:05
3.Havalimanı’na 60 Bin Konutu Aydınlatacak Güçte Enerji Merkezi
3.Havalimanı’na kesintisiz enerji sağlayacak olan Enerji Merkezi’nde sona gelindi. Enerji merkezi bir kentin enerji ihtiyacını sağlayabilecek güce sahip…

3.Havalimanı’nın enerji ihtiyacını karşılayacak olan Enerji Merkezi’nde sona gelinde.

Orta ölçekli bir kentin enerji ihtiyacını sağlayacak güce sahip olan 3.Havalimanı Enerji Merkezi,  250 megavatlık gücü ile 60 bin konutun ya da 180 tane fabrikanın enerji ihtiyacını karşılayabilir.


Enerji Merkezi kurulumunun proje açısından önemli bir adım olduğunu belirten İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu: "İstanbul Yeni Havalimanı'nı tüm dünyaya bağlayacak ve yolcu deneyimini kesintisiz kılacak Enerji Merkezi'nin kurulması, projemiz için önemli bir eşik. Enerji Merkezi'nin tamamlanması ile ana terminal binasına Haziran ayında kalıcı enerji vermeyi planlıyoruz. Trafolar, her biri 135 ton ağırlığında 3 Adet 154/34,5 KV 100/120 MVA toplam 360 MVA kurulu güce sahip olacak. Kurulan donanım, TEİAŞ üzerinden ulusal şebekeye bağlı olarak hizmet verecek. İstanbul Yeni Havalimanı'nın yıllık 250 megavatlık bir enerji ihtiyacı bulunuyor. Bu da yaklaşık 60 bin konutun ya da 2 MVA Kurulu güce sahip 180 tane fabrikanın enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bu bakımdan Enerji Merkezimizin kapasitesi, pek çok şehrin ihtiyacını karşılayabilecek bir altyapı sunuyor." dedi. Enerji Merkezi'nin Haziran ayında Yeni Havalimanı'nın tüm enerji ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.


2018 Şubat’ta açılması planlanan 3.Havalimanı dünyanın sınıfında en büyük projesi olma özelliği taşıyor.





SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER