Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul’a 7 Yeni Metro Hattı Geliyor

İstanbul’a 7 Yeni Metro Hattı Geliyor

17 Mart 2017 Cuma, 13:44:09
 İstanbul’a 7 Yeni Metro Hattı Geliyor
2017 sonunda İstanbul’a yapılan yatırımların toplamının 115 milyar olacağına dikkat çeken Topbaş, İstanbul ulaşım sistemine havarayla birlikte 6-7 ulaşım ağının ekleneceğini söyledi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bugün bir takım programlar çerçevesinde Büyükçekmece'de programlara katıldı.


2017 sonunda İstanbul’a yapılan yatırımların toplamının 115 milyar olacağına dikkat çeken Topbaş, İstanbullulara yeni metro müjdesi verdi.


Halihazırda 180 kilometre civarında raylı sistem çalışmalarını devam ettiğini belirten Topbaş, metro hattı çalışmalarının da hızla devam ettiğini söyledi.


 Büyükçekmece’ye şu ana kadar 1 milyar 200 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan Topbaş, yeni yatırımlar hakkında da bilgi verdi.


BÜYÜKÇEKMECE’DEN SARIYER’E 140 KİLOMETRE TÜNEL
Topbaş, "Büyükçekmece'den Sarıyer'e ardışık 140 km uzunluğunda tüneller yapıyoruz. Vatandaşımız Büyükçekmece'den girecek  Haramidere'den çıkacak. Ve ya Haramidere'den girecek Avcılar'dan çıkacak. Küçükçekmece'den girip taa Kağıthane derken Sarıyer'e kadar yüzeye çıkmadan de gidebilecek” ifadesinde bulundu.


İSTANBUL’A 7 YENİ HAT GELİYOR
İstanbul ulaşım sistemine havarayla birlikte 6-7 ulaşım ağının ekleneceğini belirten Topbaş, yakında ihaleye çıkacak projelerin de olduğunu söyledi.


İhaleye çıkacak projeler hakkında da bilgi veren İBB Başkanı Kadir Topbaş, "Yakında ihaleye çıkacak projelerimiz de var. Bunlardan bir tanesi Bakırköy'den Avcılara, Sefaköy'e gelecek kadar olan metro hattı. Bunun devamı olarak Sefaköy'den Büyükçekmece'ye kadar gelecek olan metro hattı. Artık ihale aşamasına doğru geliyoruz. Bu projemizin arkasından Büyükçekmece'den Silivri'ye kadar gelecek olan metrobüs hattı üzerinde çalışıyoruz. Arkasından da 32.5 km'lik metro projelendirmesi yapıyoruz. Aynı şekilde Esenyurt - Avcılar metro hattı ile ilgili de bir çalışmamız var. Bu hattımızda 13 istasyon olacak. Bu da Büyükçekmece'den geçiyor ve önemli bir ulaşım aksı olacak. Ayrıca Büyükçekmece sahilinden TÜYAP'a bir teleferik çalışmamız var. 2,5 km olacak bu hatla direkt sahile inebileceksiniz veya yukarıya metroya çıkabileceksiniz. Diyelim geldiniz metrobüsle veya metroyla sahile ineceksiniz teleferiğe bineceksiniz evinize gideceksiniz veya geleceksiniz. Bunları siz yapıyorsunuz, bize yetki veren sizlersiniz. Sizler arkamızda olduğunuz için bunlar ortaya çıkıyor” diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER