Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Havalimanı’na 10.5 Milyon Metrekarelik Airport City

3.Havalimanı’na 10.5 Milyon Metrekarelik Airport City

13 Mart 2017 Pazartesi, 15:18:27
3.Havalimanı’na 10.5 Milyon Metrekarelik Airport City
İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 3.Havalimanı projesinin güneyinde 10.5 milyon metrekarelik dev bir Airport Cit kuracaklarını söyledi…

İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 3.Havalimanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunda.


3.Havalimanı’nın“ezber bozan” yenilikler ile hizmete gireceğini belirten Keskin, yeni havalimanında Türkiye’ye hiç uçmayan havayolu şirketlerini de getireceklerini söyledi.


HAVADAN İPEKYOLU
Havadan İpekyolu’nu kuruyoruz diye Keskin, 100 milyon kulübüne gireceğiz dedi. Keskin, “Geçen yıl Atlanta'ya 104 milyon yolcu gelmiş. 100 milyonlar kulübünde onlar var. Bizi konuşuyorlar. "3-5 sene sonra sizi de 100 milyonlar kulübüne bekliyoruz" diyorlar. Dünyada 100 milyon yolcusu olan başka havalimanı yok. Belki ikinci biz olacağız. Yeni havalimanı tam kapasiteyle hizmete başladığında 200 milyon yolcu dahi gelebilir. Buranın diğer bir avantajı da doğal bir hub olması. Transitte zaman tasarrufu sağlıyor. Atlanta'da pistleri nasıl kullandıklarını, tasarımlarını, kış ve bagaj operasyonlarını inceledik.Kafamızdaki projeyi orada doğruladık. Eksiğimiz yok. olmadığını gördük” dedi.


DÜNYANIN EN BÜYÜK DUTY FREE’Sİ
Dünyanın en büyük duty free anlaşmasını yaptıklarını hatırlatan Keskin, 400 tane dünya markasının burada yer alacağını açıkladı.


10.5 MİLYON METREKARELİ AİRPORT CİTY
Havalimanı’nın güneyinde 10.5 milyon metrekarelik Airport Cit kuracaklarını belirten Keskin, “Bu ilk olacak. İçinde oteller, outletler, fuar alanları, oteller, rezidanslar, ibadethaneler, lojistik üsleri, serbest bölge yer alacak. Fransa'nın Cannes kentindeki MIPIM Fuarı'nda bunun lansmanını yapacağız” diye konuştu.


EZBER BOZACAK
Ezber bozan bir havalimanı açacağız diyen Keskin, “Yolcu deneyimlerini teknolojiyle destekleyeceğiz. Mesela havalimanına geldiğinizde akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar size karşılayacak. Anlık SMS'ler telefonunuza gönderilecek. Stresli bir gün geçirmişseniz ve uçağınıza 2 saat varsa size uyku odasında dinlenmeye yönlendirecek. Mesela pizza seven biriyseniz telefonunuza bununla ilgili bilgiler gelecek.Buraya gelenlerin datalarını toplayıp tasarımlarımızı ona göre oluşturacağız. Check-in süreçlerinde kuyruklar azalacak. 18 bin araçlık otoparkımız olacak. Arabayla geliyorsanız telefonunuza "Şu checkin adasına yakın otoparkta 3 boş yer var, isterseniz rezervasyon yaptırın" mesajı gelecek” ifadesinde bulundu.

DOĞAL HUB OLACAK
3.Havalimanı’nın “doğal bir hub” olacağı vurgulayan Keskin sözlerini şöyle tamamladı: “Burası doğal bir hub olmanın ötesinde bir teknoloji üssü olacak. Türkiye'de hava kargoculuğunun da önü açılacak.
Kargo lojistik merkezinin kapasitesi 5.5 milyon ton. 36 tane uçak burada operasyon yapabilecek.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER