Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Vadistanbul Havaray Hattı İmar Planı Onaylandı

Vadistanbul Havaray Hattı İmar Planı Onaylandı

28 Şubat 2017 Salı, 15:06:44
Vadistanbul Havaray Hattı İmar Planı Onaylandı
Vadistanbul havaray hattı imar planı onaylandı. Cendere Vadisi-Seyrantepe istasyonu (TT Arena Stadyumu) arasında planlanan hattın imar planı askıya çıktı…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Vadistanbul havaray hattına ilişkin imar planı onaylandı. Sarıyer ilçesinde yer alan Cendere Vadisi-Seyrantepe istasyonu (TT Arena Stadyumu) arası planlanan hatta ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği 17 Şubat 2017’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.


28 Şubat’ta askıya çıkan Vadistanbul Havaray hattı imar  planı 30 günlük askıda bekleme sürecinin ardından 29 Mart’ta askıdan inecek.


Planlama alanı Sarıyer Huzur ve Ayazağa Mahalleri içinde kalıyor. Yaklaşık 750 metre uzunluğundaki Vadistanbul Havaray hattı Seyrantepe metro istasyonundan (TT Arena Stadyumu) Cendere Caddesi’ne doğru uzanıyor.


Koruma alanı ile birlikte 0,5 hektar alanı kapsayan hat 2 istasyondan oluşuyor.


Bu istasyonlardan Cendere Vadisi istasyonu viyadükle konumlandırılmış olup Vadistanbul alışveriş merkezine 2. kattan bağlanarak hem caddeye hem de AVM’ye giriş-çıkış veriliyor. Seyrantepe İstasyonu ise yeraltında konumlandırılmış olup bu kısımda depo/bakım atölyesi ve makine dairesi bulunuyor. Bu istasyonun tek çıkışı olup Şişli Etfal Hastanesi ile Seyrantepe Metro İstasyonu yönünde konumlandırılmış bulunuyor.


Hacıosman Yenikapı metro hattına entegre olması planlanan hattın Cendere Vadisi’nin trafik yoğunluğunu azaltması öngörülüyor.


4.PLAN NOTLARI
1-    Uygulama istanbul büyükşehir belediye başkanlığınca onaylanacak projeye göre yapılacaktır.
2-    Havaray güzergahı ve havaray istasyon alanları içinde kalan alanlarda yapılacak tüm uygulamalarda istanbul büyükşehir belediyesi raylı sistemler müdürlüğü görüşü alınacaktır.
3-    Havaray güzergahı altında kalan alanlarda meri plan hükümleri geçerlidir. bu alanlarda yapılacak uygulamalarda istanbul büyükşehir belediyesi ulaşım daire başkanlığı görüşü alınacaktır.
4-    Açıklanmayan hususlarda meri imar planı ve meri imar yönetmeliği hükümleri geçerlidir.
5-    Jeolojik ve jeoteknik etüt raporları doğrultusunda uygulama yapılacaktır.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 17 Mayıs 2017 Çarşamba, 12:40 Büyük sabırsızlıkla bekliyoruz... CEVAPLA
DİĞER HABERLER