Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Sultangazi Arnavutköy Metro Hattının ÇED Süreci Başladı

Sultangazi Arnavutköy Metro Hattının ÇED Süreci Başladı

28 Şubat 2017 Salı, 13:26:23
 Sultangazi Arnavutköy Metro Hattının ÇED Süreci Başladı
Sultangazi Arnavutköy metro hattının Çed süreci başladı. Hattın 2019’da tamamlanması planlanıyor. Sultangazi Arnavutköy metro hattının tüm detayları haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğü Sultangazi Arnavutköy metro hattı için düğmeye bastı.


2 milyar 125 milyon 485 bin 500 TL yatırımla hayata geçirilecek olan hattın Çed süreci başladı.


Planlanan Vezneciler-Sultanagazi metro hattının devamı niteliğinde olan Arnavutköy Sultangazi metro hattı bu hattın son durağı olan Mescid’i Selam metro durağı ile başlayacak. Ve 4 durak sonra Taşoluk durağında son bulacak.

 


Vezneciler‟den başlayan hat, ilk istasyonunda M1-Havalimanı-Yenikapı ile entegre olmakta, daha sonra Fatih, Fevzipaşa Caddesi koridorunu takip ederek Edirnekapı‟ya ulaşmakta ve bu noktada Topkapı – Habipler Tramvay Hattı (T4) ile aktarma olanağı sağlamaktadır. Hattın devamında Ayvansaray İstasyonu‟nda ise 3 Katlı Boğaz Geçişi ile entegrasyon sağlayacak. Buradan devam eden hat Eyüp ve Rami‟den geçerek Gaziosmanpaşa‟ya yönelmekte ve sonrasında Yenimahalle İstayonu‟nda inşaatı devam etmekte olan Kabataş – Mahmutbey (M7) Metro hattı ile yolcu aktarımı sağlanacak.


Sultangazi ve Arnavutköy ilçelerinden geçen Sultangazi Arnavutköy metro hattı 2 ayrı raylı hatla entegre olacak şekilde planlanıyor.


Bunlardan ilki; mevcut durumda Kirazlı-Başakşehir arasında işletilen M3-Kirazlı- Başakşehir-Olimpiyat metrosudur. Bu hattın güney yönünde Kirazlı-Bakırköy(ĠDO) aksında uzatılmasına yönelik inşaat çalışmaları devam ediyor. Böylece M3 metrosunun İstanbul‟un en önemli yolculuk akslarından olan D-100 Karayolu koridoruna bağlanması hedefleniyor. Diğer taraftan Kirazlı-Başakşehir metro hattının Kayaşehir yönünde de uzatılmasına yönelik çalışmalar yapım ihalesi aşamasına gelmiştir. M3- Kirazlı-Başakşehir metrosunun Kayaşehir uzatmasından sonra ilave iki istasyon daha uzatılarak Sultangazi-Arnavutköy metrosuna entegre edilmesi planlanıyor. Böyle bir bağlantı, D100 koridorundan Sultangazi ve Arnavutköy‟e gitmek isteyen yolcular için önemli bir ulaşım imkanı sağlayacak. Proje konusu hattın diğer entegrasyon noktası da Halkalı-3.Havalimanı metrosu ile Arnavutköy merkezde yapacağı bağlantıdır. Böylelikle tarihi yarımadadan ve İstanbul‟un en yoğun ilçelerinden olan Eyüp-GOP ilçelerinden gelen yolcuların Arnavutköy‟de yapılacak entegrasyıon istasyonu ile 3.havalimanına ulaşması planlanıyor.


Sultangazi Arnavutköy metro hattı 15,13 kilometre uzunluğunda birbirine paralel geliş-gidiş tünellerinden oluşuyor.


ARNAVUTKÖY SULTANGAZİ METRO HATTI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?
Arnavutköy Sultangazi metro hattının 2019 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 10 Eylül 2017 Pazar, 12:03 ben de herkese hayırlı oimasını dilerim CEVAPLA
DİĞER HABERLER