Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Konya Hızlı Tren Garı 2018’de Açılıyor

Konya Hızlı Tren Garı 2018’de Açılıyor

27 Şubat 2017 Pazartesi, 16:42:20
Konya Hızlı Tren Garı 2018’de Açılıyor
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Hızlı Tre Garı’nın 2018’de tamamlanacağını açıkladı…

Konya Eski Buğday Pazarı yerinde inşası devam eden Konya Hızlı Tren Garı seneye açılıyor. Müjdeli haber TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’dan geldi. Altunyaldız, Konya Hızlı Tren Garı’nın 2018’in ilk çeyreğinde tamamlanacağını açıkladı.


TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile birlikte yapımını devam edilen Konya Yeni Hızlı Tren (YHT) Garındaki çalışmaları yerinde inceledi.


Konya Hızlı Tren Garı’nın tüm hızlı tren yollarının entegre olacağı bir alan olacağını belirten Altunyaldız, “Konya-Ankara, Konya-İstanbul, Konya-Mersin ve uzun vadede Kayseri, Adana, Antalya hatlarının entegre olacağı ve dağıtım ve toplama alanı olacağı bir gar olacak burası. İkincisi de yan tarafındaki raylı sistemin hem de inşallah şu anda çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediği Konya Metrosunun da entegre olacağı bir alan” dedi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise " Burada hem hafif raylı sistem hem metro hem de şehir içi bütün ulaşım akslarıyla bağlantılı bir noktamız olan bu gar yerimizi seçtik ve projelendirdik. Burada yaklaşık 30 bin metrekare kapalı bir alanımız var. Bunun gar meydanıyla birlikte 35 bin metrekarelik gar meydanı var. 3 kat, 117 civarında kapalı otopark, 100 civarında da yine açık otopark olmak üzere 200'ün üzerinde otoparkımız da olacak. Buranın bir özelliği var, hem güney hem kuzey olmak üzere her iki taraftan yolcu alabilecek. Çünkü yolumuzun hem karşı tarafında yolcularımız gara ulaşabilecek hem bu taraftan gelen yolcularımız gara ulaşabilecek" ifadelerini kullandı.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER