Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3.Köprü ve Avrasya Tüneli İstanbul Trafiğine Nefes Aldırdı

3.Köprü ve Avrasya Tüneli İstanbul Trafiğine Nefes Aldırdı

27 Şubat 2017 Pazartesi, 11:05:48
3.Köprü ve Avrasya Tüneli İstanbul Trafiğine Nefes Aldırdı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’nin açılması ile birlikte İstanbul trafiği adeta nefes aldı. YSS Köprüsü FSM’de trafiği yüzde 80 rahatlatırken Avrasya Tüneli ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiği yüzde 30 oranında azaldı…

Mega projeler İstanbul trafiğine nefes aldırdı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasıyla birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) trafiğinde yüzde 80 oranında rahatlama gözlemlenirken, Avrasya Tüneli'nin açılmasıyla birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün trafiğinde yüzde 30 oranında rahatlama görüldü.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı mühendisleri tarafından geliştirilen “Trafik Yoğunluk İndeksi” modeli kullanılarak yapılan araştırma ile, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli'nin kıtalararası geçiş trafiği üzerindeki etkisi araştırıldı.


Araştırma kapsamında; 2016 yılı Ocak-Ekim ayları arasındaki YSS Köprüsü’nün açılışından önceki ve sonraki seyahat süreleri incelendi. FSM Köprüsü Avrupa-Anadolu seyahat süresinde yüzde 42 kısalma, Anadolu-Avrupa yönünde ise, yüzde 28’e varan oranlarda kısalma olduğu gözlemlendi.


Araştırmada, Avrasya Tüneli’nin açılışından önceki 2016 yılı Ekim-Aralık ayları arasındaki ortalama hızlar da incelendi. Avrasya Tüneli ve revize edilen sahil yolunun, köprü geçişleri ile D100 ve TEM güzergahlarındaki trafikte hissedilir rahatlama sağladığı görüldü.
Avrasya Tüneli açıldıktan sonra; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Anadolu-Avrupa yönünde (akşam zirve saatte) ortalama hızlarda yüzde 30’a varan oranlarda artış ve seyahat süresinde yüzde 23’e varan oranlarda kısalma, Avrupa-Anadolu yönünde ortalama hızlarda yüzde 17’ye varan artış ve seyahat süresinde yüzde 13’e varan kısalma olduğu gözlemlendi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER