Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Rize Artvin Havalimanı’nda Çalışmalar Başladı

Rize Artvin Havalimanı’nda Çalışmalar Başladı

24 Şubat 2017 Cuma, 17:41:26
Rize Artvin Havalimanı’nda Çalışmalar Başladı
Rize Artvin Havalimanı projesinde şantiye çalışmaları başladı. Projenin 5 yılda tamamlanması planlanıyor…

İhalesi geçtiğimiz günlerde yapılan Rize Artvin Havalimanı projesinde şantiye çalışması başladı.


Mart ayında temelinin atılması planlanan havalimanının bin 800 günde yani 5 yılda tamamlanması hedefleniyor.


Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Pazar Tüneli mevkiindeki sahil kesiminde ihaleyi kazanan yüklenici firma tarafından şantiye çalışması başlarken, şantiye alanı 15 günde oluşturulacak.

Türkiye ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlaması beklenen Rize Artvin Havalimanı projesi, Ordu Giresun Havalimanı’ndan sonra Türkiye’deki ikinci deniz dolgusu üzerine yapılacak olan havalimanı olma özelliği taşıyor.


Rize’nin Pazar ilçesi sahilinde deniz dolgusu üzerine yapılması planlanan Rize Artvin Havalimanı’nda yaklaşık 100 milyon tonluk dolgu kullanılacak.

4 bin 500 metrekare alan üzerinde inşa edilecek olan havalimanında 3 bin metre boyunda, 45 metre genişliğinde pist yer alıyor.


Sahile paralel inşa edilecek olan Rize Artvin Havalimanı projesi tamamlandığında yılda yaklaşık 2 milyon yolcuya hizmet vermesi öngörülüyor.


Kullanılan teknik bakımından dünyada benzerleri arasında Avrupa’da birinci, dünyada 3.olma özelliğini taşıyan havalimanı,  deniz üzerinde inşa edilecek bir hava limanı olmasına rağmen kara hava limanları ile aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak.

750 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan Rize Artvin Havalimanı’nda iniş-kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER