Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kabataş Transfer Merkezi Projesinde Son Durum

Kabataş Transfer Merkezi Projesinde Son Durum

22 Şubat 2017 Çarşamba, 11:54:57
Kabataş Transfer Merkezi Projesinde Son Durum
Kabataş Transfer Merkezi projesinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. İşte projede son durum…


Kabataş Transfer Merkezi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda “Kabataş Martı Projesi” olarak da adlandırılan projede denize doğru uzanacak iskeleler için kazık çakma işlemlerinin büyük bölümü tamamlandı.


Alanın sol tarafında bulunan iskelenin kazıklarının çakılmasının ardından iskelelerin üst bölümlerinin yapımına başlanacak. Öte yandan aynı bölgede yapımına başlanan Boğazı bir kez daha birbirine bağlayacak Kabataş-Üsküdar yaya tüneli projesi için Boğazın ortasında sondaj çalışmaları devam ediyor.Projede alanın sağ tarafında kalan kıyıdaki ve açığa doğru uzanan iskele yapımında kullanılacak kazıkların denize çakılma işlemi tamamlandı. Alanın sol tarafında yer alacak iskele için kazık çakma çalışmalarının ise başladığı öğrenildi. Bölgede kazık çakma işleminin tamamlanmasının ardından iskelelerin üst bölümlerinin yapımına geçileceği öğrenildi. İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek.


Kabataş Transfer Merkezi projesi kapsamında vapur, deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek. 90 bin metrekarelik alanının yeniden düzenleneceği projede otomobillerin geçtiği yol yer altına alınarak tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksiklik meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak.

Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor. Tüm bu çalışmalar kapsamında Kabataş iskelesi 1,5 yıl deniz trafiğine kapalı kalacak.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER